Informacje

Odmaluj swoje maszyny rolnicze!

Obecnie każde gospodarstwo rolne jest wyposażone w maszyny rolnicze. Ich pojawienie się w znacznym stopniu ułatwiło rolnikom wykonywanie pracy. W zamian za właściwą konserwację maszyn, one odwdzięczają się dłuższą żywotnością oraz lepszą wydajnością. Coraz częściej rolnicy dbają nie tylko o dobrą kondycję maszyny poprzez wymianę części rolniczych i stosowanie napraw, ale również odnawiają je z zewnątrz. 

Jak wybrać farbę do maszyn rolniczych?

Wygląd maszyn rolniczych też jest istotny. Z tego powodu wielu rolników maluje maszyny, nadając im zupełnie nowego charakteru. Farba do maszyn rolniczych jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu każdy znajdzie zadowalający go odcień. Przy wyborze farby należy zwrócić szczególną uwagę na jej odporność na działanie czynników chemicznych i atmosferycznych, na które przecież z pewnością będzie nieraz wystawiona. Musi być odporna na działanie olejów, wysokich temperatur oraz na okresowy kontakt z wodą. Ponadto farba powinna charakteryzować się bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Do malowania można wybrać specjalistyczną farbę do maszyn rolniczych lub farbę do metalu. Internetowy sklep rolniczy jest miejscem gdzie takie farby można zakupić. Znajdziemy w nim także części do ciągników i części do traktorów.

Jak przygotować podłoże do malowania?

Przed przystąpieniem do malowania należy w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Nie powinno się w tym celu stosować agresywnej chemii, ponieważ może doprowadzić ona do powstania uszkodzeń. Zaleca się wykorzystać do tego płyny do czyszczenia np. uniwersalne, do mycia tworzyw sztucznych itp. Pozwoli to pozbyć się wszelkiego rodzaju zabrudzeń, od błota zaczynając, a na oleju kończąc. W następnym etapie trzeba pozbyć się starej farby. Do jej usunięcia można wykorzystać ręczną szczotkę do metalu lub szlifierkę. Te narzędzia będą przydatne wtedy, kiedy mamy do czynienia z prostą geometrią. Gdy kształt elementu jest bardziej skomplikowany, efektywniejsza będzie miniszlifierka ze szczotką, czasem też chemiczny odrdzewiacz. Następnie należy zmatowić powierzchnię korzystając z papieru ściernego. Na koniec trzeba ponownie umyć powierzchnię, pozbywając się z niej kurzu oraz pyłu, a potem dokładnie ją odtłuścić.

traktor

Jak pomalować maszyny rolnicze?

Kiedy podłoże jest już właściwie przygotowane, należy przejść do malowania. Farbę można nakładać pędzlem i jest to najtańsza metoda, jednak niestety powstałe w ten sposób warstwy nie będą równomierne. Z kolei nierównomierne schnięcie wpłynie niekorzystnie zarówno na estetykę końcową, jak i na wytrzymałość powłoki. Z tego powodu lepiej będzie nałożyć farbę za pomocą pistoletu lakierniczego. Przed nałożeniem farby, powinno się pomalować maszynę podkładem. Najlepiej gdy podkład i farba są tej samej firmy, ponieważ producent ściśle określa jaki podkład będzie odpowiedni do danej farby i zapewnia, że będą one do siebie przylegać. Kiedy maszyna zostanie pokryta podkładem, można przystąpić do nałożenia farby. W taki oto sposób, za pomocą nakładu stosunkowo niewielkich środków pieniężnych można w zadowalający sposób odnowić wygląd maszyny rolniczej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close