Informacje

Czym jest śrutownik bijakowy i jak o niego dbać?

Zwierzęta hodowlane wymagają od nas specjalnej troski. Dotyczy to nie tylko odpowiedniego przygotowania miejsca, ale przede wszystkim pożywienia. Dobrze odżywiane zwierzęta prawidłowo się rozwijają i mają lepszą odporność, przez co rzadziej chorują. Aby jednak tak było, konieczne jest dostarczenie im określonej ilości witamin i minerałów zawartych między innymi w mieszankach paszowych. Dzięki rozwojowi technologicznemu, współcześni gospodarze mają możliwość przygotowania pełnowartościowych pasz samodzielnie. Jak to możliwe? Właśnie w tym celu wykorzystywany jest śrutownik bijakowy, którego działanie wyjaśniamy poniżej.

Jak działa śrutownik bijakowy?

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju maszyny rolnicze składają się z zespołu bijaków. Są to metalowe płyty przymocowane do wała i obracające się właśnie dzięki niemu. Dzięki obrotom, bijaki z dużą siłą uderzają w ziarno i w ten sposób skutecznie je rozdrabniają. Oczywiście, ziarno może zostać rozdrobnione w różnym stopniu, co zależy od wielkości oczek sita w urządzeniu. Właśnie w ten łatwy sposób możemy uzyskać śrutę.

Stopień rozdrobnienia ziaren powinien być dostosowany do gatunku zwierząt, dla których przygotowujemy pokarm. Warto zatem wziąć to pod uwagę jeszcze przed zakupami i wybrać odpowiednie części rolnicze, które pozwolą na uzyskanie optymalnego efektu. Powinniśmy brać pod uwagę również to, jaki rodzaj śruty jest najlepiej trawiony przez nasze zwierzęta i pod tym kątem organizować pracę śrutownika bijakowego. 

Jak dbać o śrutownik bijakowy?

Tego typu maszyny rolnicze niewątpliwie w znacznym stopniu ułatwiają pracę każdego gospodarza. Warto zatem dbać o nie, dzięki czemu będą z powodzeniem służyły długie lata. Warto również pamiętać, że śrutowniki bijakowe są bardzo mocno eksploatowane niemal codziennie, co sprawia, że kluczową rolę odgrywa tutaj regularna konserwacja i przeglądy stanu technicznego maszyny.

Już na etapie zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas sprzęt jest wykonany z najwyższej jakości materiałów i spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa pracy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości maszyny, warto skorzystać z pomocy osób prowadzących na przykład internetowy sklep rolniczy. Z pewnością są to fachowcy, którzy doskonale znają się na rzeczy.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istotne są również regularne przeglądy stanu technicznego, które pozwalają na wczesne wykrycie usterki. Ma to ogromne znaczenie jeśli chodzi o kwestie oszczędności zarówno czasu, jak i pieniędzy. Dlaczego? Jeśli awaria zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, będziemy mogli ją usunąć poprzez szybką naprawę. Niestety, w niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana części. Tutaj jednak również nie ma powodu do obaw – w internetowym sklepie rolniczym znajdziemy zamienniki oryginalnych części, które są nieco tańsze, ale jednocześnie wykonane z dobrej jakości materiałów, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w maszynie. Śrutownik bijakowy to z pewnością urządzenie, które znacznie poprawi komfort prowadzenia gospodarstwa. Pamiętajmy jednak, że tylko sprawna maszyna jest skuteczna i przede wszystkim bezpieczna w obsłudze.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close