Informacje

Wycieraczki w ciągniku to ważna sprawa

Jazda ciągnikiem w deszczu nie jest niczym przyjemnym, jeśli nie mamy kabiny. Jeśli jednak jest ona zainstalowana, mamy komfort porównywalny z tym w samochodzie. Jednak nie każda kabina ma wycieraczkę przedniej szyby, a bez niej widoczność będzie bardzo kiepska. Mogłoby to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, nawet pomimo tego, że maszyny rolnicze nie uzyskują wysokich prędkości.

Kupujemy wycieraczki

Zanim będziemy mogli zamontować wycieraczki do naszego ciągnika, potrzebny będzie nam zestaw elementów takich jak silnik oraz ramię. Bez problemu dostaniemy je w niejednym, dobrym, internetowym sklepie rolniczym. Takie sklepy sprzedają zamienne części do traktorów, które jakością nie odbiegają od oryginalnych, a dodatkowo są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Powinniśmy więc przede wszystkim zamówić mechanizm napędowy wycieraczki. Składa się on z silnika elektrycznego na napięcie 12 V oraz zintegrowanej z nim przekładni. Do tego potrzebne będzie nam również ramię, na którym osadzimy pióro ścierające wodę z szyby. By rozeznać się w sytuacji, warto sprawdzić jak układ ten wygląda w samochodzie osobowym, ponieważ w ciągniku będziemy instalować dokładnie taki sam. Zamawiając części rolnicze w sklepie online warto przejrzeć asortyment i wybrać coś jeszcze. Za przesyłkę i tak zapłacimy tylko raz, niezależnie od tego ile towarów zakupimy. Paczkę otrzymamy do rąk własnych od kuriera, nawet już za dwa dni robocze, zależnie od pory złożenia zamówienia. W powyższy sposób zaopatruje się dziś coraz więcej gospodarstw rolnych.

Instalacja mechanizmu

Gdy otrzymaliśmy już nasze zamówienie, pora przejść do procesu instalacji. Części do ciągników zazwyczaj są uniwersalne i możemy założyć je praktycznie do każdego traktora. W przypadku wycieraczek najważniejszy będzie posiadany rodzaj kabiny. Większość posiada już otwór nad przednią szybą do montażu mechanizmu napędowego, jeśli jednak takowego nie ma, musimy go najpierw sami wywiercić. Następnie przykręcamy silnik z przekładnią za pomocą śrub i nakrętek, tak by nie przekrzywiał się w czasie pracy. Wycieraczki do ciągnika przykręcamy od strony zewnętrznej na wielowypust przekładni i mocujemy nakrętką. Pozostaje już tylko założyć gumowe pióro i etap montażu mechaniki mamy już za sobą. Teraz należy do naszego silnika wycieraczek doprowadzić prąd elektryczny oraz zamontować włącznik w wygodnym miejscu. Większość maszyn rolniczych posiada wyprowadzenia na dodatkowe podzespoły w okolicach skrzynki bezpiecznikowej. Tam też powinniśmy podłączyć przewody. Warto wykonać instalację podobnie jak w samochodzie, a więc umożliwić pracę wycieraczek dopiero wtedy, gdy do stacyjki włożony jest kluczyk.Na koniec pozostaje już tylko znaleźć dogodne miejsce na instalację włącznika. Możemy zrobić to wykorzystując wolne miejsce na desce rozdzielczej. Jeżeli takowego nie mamy, a nie chcemy niszczyć deski poprzez wiercenie, możemy włączać silnik wycieraczek bezpośrednio nad szybą kabiny. Może to być jednak nieco niewygodne, dlatego poleca się rozwiązanie z włącznikiem na desce. Odpowiedni przycisk, który bez problemu wpasujemy w fabryczne otwory, również dostaniemy w internetowym sklepie rolniczym.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close