Maszyny rolnicze

Zalety i wady kombajnu Bizon Rekord Z058

Bizon Rekord Z058 to kombajn produkowany w latach 1980-2004. Cieszy się zasłużonym uznaniem ze względu na solidną budowę i wszechstronność zastosowania. Można nim zbierać wszystkie podstawowe zboża, rzepak, a także kukurydzę czy ryż. Jego popularność wynika również z faktu, że do tej pory występuje na rynku mnóstwo części zamiennych, dzięki którym maszyna może dalej sprawnie funkcjonować. Są one dostępne przede wszystkim w internetowych sklepach rolniczych.

Jakie rozwiązania zastosowano w maszynie Bizon Rekord Z058?

Pierwszym elementem, który najbardziej rzuca się w oczy, jest duża, przestronna kabina. Bizon Rekord Z058 posiada wyciszoną kabinę, wyposażoną w wydajny system wentylacji z dużą przednią szybą, dzięki której jest dużo lepsza widoczność. Ponadto występuje w nim szereg udogodnień i zaawansowanych rozwiązań technicznych, takich jak m.in.:

  • komputer pokładowy, dzięki któremu można lepiej sterować pracą maszyny,
  • wyjątkowy zespół żniwny o szerokości 4,2 m,
  • bezstopniowa przekładnia napędu młocarni,
  • nowoczesny napęd nagarniacza,
  • napęd zwrotny dla zespołu żniwnego.

Dodatkowo ten model wyposażono w pojemny zbiornik paliwa, który mieści ponad 240 litrów. Zbiornik na ziarno ma pojemność 3,5m³, co oznacza, że jest w stanie zgromadzić do 3 ton plonów. Praca kombajnu pozwala na uzyskanie ziarna o stosunkowo wysokiej czystości.

Czy Bizon Rekord ma jakieś wady?

Jednym z problemów dostrzeganych przez posiadaczy Bizona Rekord Z058 jest jego system chłodzenia silnika, który okazuje się niewystarczający dla tak mocnej maszyny. Rozwiązanie z bębnem do filtrowania pyłów działa zbyt słabo, a w chłodnicy często dochodzi do nagłych zmian temperatury wody. To może znacznie podnosić temperaturę silnika. Na szczęście rolnicy mają na to sposoby. Dobrym pomysłem jest wyposażenie kombajnu w dodatkową chłodnicę, wymaga to jednak pewnych przeróbek i wycięcia tunelu na słomę. Po umieszczeniu drugiej chłodnicy należy ją podłączyć z pierwszą, aby system działał w pełni wydajnie. Łączenie chłodnic jest możliwe poprzez trójniki, które instaluje się na górze i na dole – w ten sposób można zbudować wydajny obieg w układzie chłodniczym. Ponadto trzeba zamontować dodatkowe elementy:

  • dodatkowy wentylator do drugiej chłodnicy — jego napęd może pochodzić z koła pasowego pompy wodnej,
  • obudowę dla chłodnic z siatki.

Jest to jedna z metod na trwałą poprawę funkcjonalności kombajnu Bizon Rekord.

W jaki sposób można zadbać o kombajn Bizon przed sezonem?

Bizon Rekord Z058, tak jak każdy inny kombajn, wymaga regularnego czyszczenia i usuwania resztek po żniwach. Pozostawiania zabrudzeń na metalowych częściach maszyny może doprowadzić do rozwoju korozji oraz uszkodzenia bardziej wrażliwych części. Po umyciu niezbędne jest smarowanie. Smar musi dokładnie wypełnić wszystkie te miejsca, które są narażone na siły tarcia. Dzięki temu poszczególne komponenty maszyny będą optymalnie chronione przed korozją, a także niekorzystnym wpływem zmiennych warunków pogodowych. Okres przed sezonem jest również najlepszym czasem na to, aby dokonać wszystkich niezbędnych napraw oraz wymienić zużyte części.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close