Maszyny rolniczeUprawy

Czym jest dysza eżektorowa i do czego służy?

Słownik rolnika zawiera mnóstwo terminów. Jednym z nich jest „dysza eżektorowa”. Czym jest, do czego służy, jak jej używać oraz czy w ogóle warto?

Czym jest dysza eżektorowa?

Termin ten dotyczy ciśnienia. Eżektor jest po prostu urządzeniem, które ma na celu wyssać ciecz, gaz czy ciało stałe z przestrzeni, mającej ciśnienie niższe od atmosferycznego; taką definicję proponuję słownik języka polskiego. Dysza zaś to nic innego jak rozpylacz lub końcówka w opryskiwaczu służącemu przeciwdziałaniu zniszczeniom roślin, spowodowanym przez m.in. insekty. Dysza eżektorowa służy zatem do rozpylania wszelkiego rodzaju oprysku, tj. w postaci stałej, ciekłej, gazowej. Jak można się domyślić owa dysza to obok pompy jedna z najważniejszych części występujących w opryskiwaczu z powodu funkcji, jakiej się podejmuje.

Jak działa dysza eżektorowa?

Rozpylacze eżektorowe mają dosyć prostą zasadę działania. Ciecz, która tamtędy przepływa, zasysa powietrze poprzez dodatkowe otwory wykonane w dyszy. To powoduje niezwykle intensywne mieszanie cieczy z powietrzem. Dzięki takiemu zabiegowi uzyskuje się duże napowietrzone już krople, które to uderzając o rośliny, rozbijają się, zwiększając stopień, w jakim pokryta jest opryskiwana powierzchnia.

Wydawać by się mogło, że krople drobniejsze powodują, iż pole zroszone jest dokładniej, jednakże w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych krople grubsze wytwarzane przez dysze eżektorowe lepiej się sprawdzają. Nie straszny im słaby wiatr wiejący z prędkością od 2 do 4 m/s, niestraszna im również niska wilgotność czy wysoka temperatura powietrza. Dzięki użyciu dyszy eżektorowych, można liczyć na szybsze, a przede wszystkim terminowe ukończenie czynności, jakie należy wykonać w polu.

Zastosowanie dysz elektronowych łączy się z użyciem wielu rodzajów nawozów, między innymi herbicydów doglebowych, nawozów płynnych, insektycydów, fungicydów o działaniu układowym, a także regulatorów wzrostu.

Czemu dobór dyszy jest tak ważny?

Nie bez znaczenia jest rodzaj organizmów, które chcemy zwalczyć w polu. Bez względu na to, czy rolnik preferuje użycie rozpylaczy standardowych, czy też eżektorowych, warto zaopatrzyć się w obydwa rodzaje, a zwłaszcza w dysze eżektorowe z powodu ich przydatności w trakcie mniej sprzyjających warunków pogodowych.

W przeciwieństwie do innych rodzajów dyszy (antyznoszeniowych czy dwustrumieniowych) wytwarza ona krople grube, a wręcz bardzo grube, a ich odporność jest wysoka na znoszenie.

Występuje w wersji tzw. kompaktowej, która ma mniejsze wymiary, i nie ma co ukrywać, jest tańsza. Nazywa się ją „wersją krótką”. Występuje również wersja „długa”. Ta ostatnia jest w stanie pracować przy ciśnieniach osiągających od 3 do 8 barów, w przeciwieństwie do tych kompaktowych, w których ciśnienie mierzy się od 1,5 do 6 barów.

W przeciwieństwie do dysz kompaktowych, umożliwiających mocowanie ich we właściwie każdym opryskiwaczu, rozpylacze długie montuje się do opryskiwaczy, w których pompa musi mieć wydatek wystarczający do uzyskania większego ciśnienia roboczego niż w dyszy kompaktowej.

Bez dyszy eżektorowej „ani rusz”!

Bez nawożenia roślin prawdopodobnie część plonów wyginęłaby, podobnie stanie się w przypadku gdy nawożenie nie jest zbyt skuteczne. Pamiętać więc należy o tym, aby zaopatrzyć się w części rolnicze o jakości, która pozwoli na skuteczne nawożenie roślin i przyczyni się do ich bujnego wzrostu, nie zaś ich utraty.

W opryskiwaczu możliwe jest zamontowanie kilku kompletów rozpylaczy, a także nieskomplikowane ich wymienianie. Osobom niewtajemniczonych w ten temat zaleca się, by skonsultować się z osobą zajmującą się na co dzień sprzedażą takich urządzeń. Co ciekawe nie musi to być sklep stacjonarny; można skorzystać także z oferty rolniczego sklepu internetowego, który równie profesjonalnie poleci maszynę.

Faktem jest, że dysze eżektorowe są droższe od innych rodzajów występujących na rynku; warto jednak wiedzieć, iż części zamienne pomimo zaskakująco atrakcyjnej cenie w stosunku do części oryginalnych, charakteryzują się niezwykle wysoką jakością, więc nie należy się ich bać podczas kupowania tych urządzeń. Jak wiadomo ich obecność w trakcie nawożenia, jest niezbędna – po co więc wydawać więcej pieniędzy niż to konieczne?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close