InformacjeMaszyny rolnicze

Kverneland – marka pługów chętnie wybierana przez rolników

Pług jest narzędziem o podstawowym znaczeniu wśród gospodarstw wyspecjalizowanych w produkcji roślinnej. Dużą popularnością cieszą się maszyny wyróżniające się atrakcyjną ceną oraz niezawodnością działania. Dobrze dobrany pług pozwala oszczędzić paliwo, zwiększa efektywność upraw oraz zmniejsza ilość czasu potrzebną do wykonania potrzebnych zabiegów. Jednym z producentów coraz częściej wybieranych przez polskich rolników jest Kverneland. W czym tak naprawdę tkwi jego siła?

Co wpływa na wybór pługu przez gospodarstwa rolne? 

Kupując pług, każdy rolnik dopasowuje go pod względem posiadanych areałów oraz rodzajów gleby na polu. Aby orka była efektywna ekonomicznie, to narzędzie powinno być kupowane zgodnie z możliwościami ciągnika. Pług nie może być zbyt lekki lub ciężki w stosunku do mocy traktora. Niekiedy można zaobserwować, że rolnicy dociążają swoje maszyny dużymi kamieniami. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w odpowiedni pług. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że: 

  • silnik ciągnika, który pracuje razem z pługiem powinien być obciążony maksymalnie w 80-90%, dzięki czemu zmniejsza się ilość zużywanego paliwa, 
  • należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby w gospodarstwie – w przypadku gleb jednorodnych lepiej jest kupić maszynę o stałej szerokości do orki. Jeśli pole ma bogatszą strukturę, to mądrym pomysłem będzie zakup pługu z możliwością regulacji szerokości pomiędzy korpusami, 
  • duże znaczenie ma zabezpieczenie przed obecnością kamieni. Fachowcy biorą pod uwagę zrywalne śruby zabezpieczające lub coraz częściej system sprężyn śrubowych. Najdroższą opcją jest ochrona hydrauliczna.  

Na polskim rynku zdecydowanie prym wiodą mechaniczne zabezpieczenia typu non stop, które sprawdzają się na najbardziej zakamienionych polach. Ciekawą koncepcję stworzyła firma Kverneland, która stosuje osłonę resorową. Są to rozwiązania dużo lżejsze niż w przypadku konstrukcji hydraulicznych, zapewniające optymalną pracę z ciągnikami o zwartym układzie. 

Cechy pługów marki Kverneland 

W przypadku każdego produktu na rynku istnieje zjawisko unikalności. Większość producentów stara się wyróżnić poprzez stosowanie cech jakościowych, nie spotykanych nigdzie indziej. Tak samo jest w przypadku marki Kverneland, która wzięła sobie za cel dążenie do zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa dla użytkowników maszyn rolniczych. Inżynierowie starają się zmniejszyć ryzyko wypadków podczas jazdy po drogach oraz w czasie zabiegów rolniczych. Dzieje się to poprzez stosowanie innowacyjnych rozwiązań: 

  • automatycznej kalibracji pługa do kilku ustawień, 
  • hydraulicznej regulacji szerokości orki, 
  • możliwości określenia linii bruzdy za pomocą zestawu GPS. 

Powyższe rozwiązania są stosowane w przypadku serii 2500 i-Plough, która została doceniona wyróżnieniem podczas targów Sima 2017. W przypadku ułatwień transportowych zalicza się zastosowanie skrętnej belki zaczepowej lub dzielonej wieżyczki. Części zamienne do pługów marki Kverneland można zamawiać w internetowych sklepach rolniczych. Oferują one elementy i komponenty do różnych konstrukcji w standardzie odpowiadającym oryginalnym częściom. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close