Maszyny rolnicze

Szybkozłącze hydrauliczne w maszynach rolniczych

W układach hydraulicznych maszyn rolniczych można spotkać szybkozłącze hydrauliczne. Jest to adapter umożliwiający łączenie i rozłączanie elastycznych przewodów transportujących sprężone ciecze lub gazy. Ciśnienie hydrauliki ciągnika zamieniane jest na energię mechaniczną, która wprawia w ruch elementy ruchome i umożliwia zatrzymanie pojazdu w miejscu. Jest to często spotykane rozwiązanie w siłownikach hydraulicznych. Dużym plusem urządzenia jest uniwersalność – dzięki temu szybkozłącze może być wykorzystywane do kilku różnych układów.  

Zasada działania szybkozłącza 

Praktycznie można włożyć szybkozłącze hydrauliczne w gnieździe bez użycia specjalistycznych narzędzi do scalania elementów skręcanych. Po umieszczeniu wtyku złącze jest blokowane za pomocą wbudowanego mechanizmu. Dopiero potem można wpuścić sprężony gaz lub ciecz do całego układu. Trwałość szybkozłącza gwarantuje, że ciśnienie będzie na stabilnym poziomie, a substancja nie rozerwie części i nie uszkodzi innych elementów. Zazwyczaj szybkozłączki montuje się w dwóch gniazdach o innym charakterze: do gniazda typu żeńskiego oraz typu męskiego – króćca lub wtyku. Kupując szybkozłącze warto zwrócić uwagę na kilka faktów: 

  • najlepsze części na rynku są produkowane zgodnie z normami ISO 7241 oraz ISO 16028 – to gwarantuje wysoką jakość oraz pewność, że złącza zostały przetestowane pod kątem wytrzymałości. 
  • dobrej jakości szybkozłącze hydrauliczne potrafi wytrzymać ciśnienie sięgające nawet kilkuset barów – warto sprawdzać ten parametr. 
  • są produkowane z kilku materiałów: stali nierdzewnej, ze zwykłej stali lub z mosiądzu – wybierając materiał trzeba określić, do czego będzie potrzebne szybkozłącze. 

Istotnym parametrem szybkozłącza jest jego przepływ oraz wymiary – powinny być dopasowane do układu, w którym ten element będzie pracował. Kolejnym aspektem wyboru złącza jest temperatura otoczenia i środowisko pracy układu hydraulicznego. Zbyt niskie lub wysokie temperatury będą negatywnie wpływać na odporność mechaniczną szybkozłącza. Będą powodować przeciążenia i skutecznie zmniejszą żywotność urządzenia.  

Zastosowanie szybkozłączy w maszynach rolniczych 

Szybkozłącze hydrauliczne to element często spotykany w układach roboczych różnego typu maszyn rolniczych: 

  • w przyczepach, 
  • w łyżkach skarpowych, 
  • w pługach obrotowych. 

Są lokalizowane w miejscach wymagających łatwego odpinania przewodów, jednocześnie zapobiegając rozhermetyzowaniu się układów. Ich cechą charakterystyczną jest umożliwienie przepływu substancji w dwóch przeciwnych kierunkach przy zachowaniu pełnej szczelności. Profesjonalne szybkozłącze powinno posiadać co najmniej trzy mini – układy: 

  • zawór blokady, który odcina przepływ, gdy elementy hydrauliczne są rozłączone, 
  • pierścienie – zwiększają szczelność szybkozłącza, a dodatkowo stosuje się piankę poliuretanową, 
  • zabezpieczenia w miejscach styku. 

Połączenie, które powstało wskutek użycia szybkozłącza umożliwia obracanie się przewodów, dzięki czemu nie występują naprężenia podczas poruszania się maszyny. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close