Porady

Czym kierować się wybierając noże do kosiarki?

Trudno jest wyobrazić sobie efektywne dbanie o ogród bez dobrej jakości kosiarki. Ta, nawet najlepszej jakości, po długim czasie eksploatacji zawsze może ulec awarii. Najczęściej uszkodzeniu ulegają elementy tnące kosiarki, czyli noże. Zwykle ich naprawa jest niemożliwa bądź po prostu nie ma większego sensu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wymiana uszkodzonych noży na nowe. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się przy ich wyborze.

Dobór noży do kosiarki

Ogólnie rzecz ujmując, wyróżnić można dwa typy noży do kosiarki. Mowa tu o nożach oryginalnych oraz nożach uniwersalnych. Noże oryginalne to takie, które przeznaczone są do konkretnego rodzaju kosiarki. Zaletą zakupu takich noży jest przede wszystkim to, iż będzie się miało pewność, że będą one pasować do posiadanego modelu kosiarki. Niestety problemem w przypadku noży oryginalnych jest ich mała dostępność. Często bowiem trudno jest znaleźć na rynku oryginalne noże do kosiarki pasujące do posiadanego modelu urządzenia. W takim przypadku warto postawić na zakup noży uniwersalnych. Pod kątem funkcjonalności nie odbiegają one od noży oryginalnych. Istotne jest jednak, aby noże uniwersalne były odpowiednio dopasowane do kosiarki. Dlatego kupując noże uniwersalne, uwagę zwrócić należy na średnicę otworu wewnętrznego. Ta pasować musi do rozmiaru śruby napędowej w kosiarce. Poza tym uwagę zwrócić należy również na kształt otworu wewnętrznego. Wybór paść powinien na nóż posiadający otwór wewnętrzny, który zgodny jest z ostrzem oryginalnym.

Rodzaje noży do kosiarki

Na rynku dostępne są różne noże do kosiarki. Różnią się od siebie przede wszystkim zastosowaniem oraz zadaniami, jakie mają wykonać. Mówiąc o rodzajach noży do kosiarek, wyróżnić można noże proste, noże profilowane oraz noże mulczujące. Te pierwsze cechują się dość prostą budową. Dlatego noże proste najlepiej sprawdzają się przy prostych pracach z wykorzystaniem kosiarki bez kosza. Noże profilowane często nazywane są również nożami ze skrzydełkami. Łopatki w nożach profilowanych są mocno wygięte w przeciwną stronę. To co jeszcze charakteryzuje profilowane noże do kosiarki to także to, że zapewniają sporą siłę odśrodkową. Dzięki temu z powodzeniem mogą być montowane w kosiarkach z koszami zbierającymi. Z kolei noże mulczujące (często określane także jako mielące) charakteryzują się ząbkowanymi brzegami. Takie noże świetnie mielą i rozdrabniają trawę.

Ostrzenie noży do kosiarki

Jeśli zakupi się nóż bardzo dobrej jakości, to można być pewnym, że posłuży on przez bardzo długi czas. Jednak w końcu zawsze przyjdzie moment, w którym konieczne będzie jego naostrzenie. Kiedy warto naostrzyć noże do kosiarki? Z pewnością wówczas, kiedy kosiarka, zamiast wycinać trawę, to zaczyna ją rwać. Samo ostrzenie noży nie jest skomplikowane. Do tego celu potrzebne będzie imadło oraz szlifierka kątowa. Ważne jest, aby ostrzenie wykonywane było od tej samej strony, od której nóż naostrzony był fabrycznie. Pamiętać trzeba, aby po zakończeniu ostrzenia nóż dobrze wyważyć. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której jedna strona noża będzie cięższa od drugiej. Taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia kosiarki.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close