Maszyny rolnicze

Dlaczego Bizony są tak popularnymi kombajnami w Polsce?

Bizony to jedne z najpopularniejszych polskich kombajnów, które sławę zdobyły również za granicą. Produkowane przez Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku pozostają w użyciu od 1970 roku. Od tego czasu powstało wiele kultowych modeli, gdzie szczególnie popularny był np. Bizon BS Z110 lub Gigant Z060. Jakie są ich największe zalety, i w które modele Bizonów warto zainwestować? 

Zalety kombajnów Bizon 

Kombajny Bizon zdobyły swoją popularność nie przez przypadek. Pierwsze modele były bardzo nowoczesne i nie posiadały np. kół pasowych, co miało miejsce w maszynach zagranicznych. Bizon BS cechował się przykładowo niskim spalaniem, dzięki czemu mógł pracować na pełnym baku nawet 12-14 godzin. Kombajny były bardzo proste w obsłudze, a krótka gardziel pozwalała na bezproblemowe obserwowanie zespołu żniwnego. Co prawda wiązało się to z pozycją stojącą, ale bardziej liczyła się jakość pracy. Późniejsze modele wyeliminowały już ten problem. 

Dzięki temu, że Bizony były produkowane w Polsce – łatwiej można było znaleźć części zamienne. Do tej pory można je spotkać w wielu sklepach internetowych, na aukcjach oraz w hurtowniach. Mała awaryjność Bizonów powoduje jednak, że do zakupu części dochodzi naprawdę rzadko. Plusem kombajnów jest również cena, gdzie przy dużej jakości otrzymujemy tanie maszyny. Używane modele Z056 w bardzo dobrym stanie można kupić za 50 000 złotych. 

Popularne modele Bizonów  

Płocka firma wyprodukowała kilkadziesiąt modeli Bizonów. Niektóre z nich przyjęły się lepiej, a niektóre gorzej. Jednym z najlepszych modeli jest bez wątpienia Bizon BS Z110. 220 koni mechanicznych, 6 cylindrów oraz 11,1 litra zapewniały jedne z lepszych osiągów w ówczesnych czasach, co robi wrażenie do dzisiaj. Wszystko przy komfortowym prowadzeniu, gdzie skrzynie biegów są w pełni hydrostatyczne, zaś system sterowania w nowszych wersjach oparty jest na joysticku. Należy wspomnieć o przestronnych i wygodnych kabinach. Bizony BS Z110 są też bardzo estetyczne i występują w kolorze czerwonym oraz niebieskim. 

Duże wrażenie do dzisiaj robi również Bizon Z060, którego nie bez przyczyny nazywa się Gigantem. Dzięki dużym gabarytom zapewnia przepustowość na poziomie 10 kilogramów masy na sekundę. Szerokość młocarni wynosi tutaj 1,6 metra, zaś cięcia 5 m. Osiągi są tu na podobnym poziomie jak w Z110, gdzie ma się do dyspozycji silnik o mocy 220 KM, co zapewnia 2000 obrotów na minutę. Bardzo popularne do dzisiaj są również Bizony Z056, które są znacznie zwrotniejsze przy podobnej liczbie obrotów i bardziej komfortowym wyposażeniu. Należy pamiętać innym modelu „Super”, czyli Z050, który wydaje charakterystyczne dźwięki „Bizona” przy wyższych obrotach.

Czy warto zainwestować w Bizony? 

Co prawa Bizony nie są już produkowane, ale dalej mają duże wzięcie na rynku używanym. Dzięki małej awaryjności dalej świetnie sprawdzają się na polskich polach. Nietrudno wciąż o ich części zamienne, dlatego zawsze można postarać się o ewentualne naprawy. Bizony można kupić na wielu aukcjach, gdzie zadbane modele są warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. To znaczna oszczędność względem kombajnów zachodnich, często o podobnej skuteczności pracy.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close