InformacjeMaszyny rolnicze

Dlaczego rolnicy stawiają na Zetor

Zetor to marka sprzętu rolniczego o ponad 65 letniej historii, której produkty są znane na całym świecie. Czeskie maszyny wciąż są używane i spotykane we wtórnym obiegu, również w naszym kraju. Ustępują pod tym względem tylko rodzimemu Ursusowi. Używane w wielu gospodarstwach, w leśnictwie czy stosowane do ciężkich zadań. Dlaczego traktory marki Zetor są wciąż cenione na rynku? 

Krótko o marce Zetor  

Pod względem popularności największym powodzeniem wśród klientów zawsze cieszyły się ciągniki z serii UŘ i maszyny drugiej generacji. Są one najczęściej sprzedawane w kategorii traktorów o przebiegu powyżej 20 lat. Sama marka powstała w 1946 roku, gdy handlowa izba rzemieślnicza w Czechosłowacji oficjalnie uznała znak towarowy Zetor. Od tamtej pory sprzedano ponad 1,2 miliona maszyn, eksportowanych do ponad 100 krajów na całym świecie. Ta marka stała się na tyle silna, że w Indiach do dzisiaj określa się traktory jej nazwą. Unikalnym rozwiązaniem, z którego znany jest czeski producent jest unifikacja różnych części rolniczych w taki sposób, aby pasowały do dowolnego modelu ciągnika bądź maszyny rolniczej.  

Czym wyróżniają się silniki i przekładnie czeskiej marki? 

Jak każdy produkt, również maszyny spod znaku Zetor posiadają cechy, dzięki którym można je łatwo zidentyfikować wśród podobnych konstrukcji na rynku. W tym wypadku skupiono się na rozwoju i budowie silników, które są mocnym akcentem w tych maszynach. To przede wszystkim: 

  • proste, czterocylindrowe silniki o 8 zaworach, które osiągają moc 59 – 66 KM, zależnie od modelu czeskiej marki, 
  • silniki zostały zaprojektowane w taki sposób, że trudno jest wskazać na najbardziej znane usterki. Producent przewidywał około 6 tysięcy motogodzin bezawaryjnej pracy, chociaż wielu użytkowników używało ciągników przez 10 tysięcy mth bez żadnych awarii, 
  • jedyną wadą jest wysokie zużycie paliwa, dochodzące do 12 litrów na hektar podczas orki. Jednocześnie należy sobie zdawać sprawę, że to ciężkie traktory, przeznaczone do zadań specjalnych, 
  • dostępna jest jedna przekładnia z 10 przełożeniami do przodu i dwoma z tyłu. Ta część, podobnie jak silnik, również była chwalona za bezawaryjność i precyzyjne działanie.  

Dużym plusem marki Zetor jest również możliwość używania tanich zestawów naprawczych i wymiany części. Dzięki bogatej ofercie internetowych sklepów rolniczych są one dostępne praktycznie od ręki. 

Pozostałe zalety ciągników od Zetora 

Wymieniając wszystkie zalety i wady silników nie można pominąć innych korzyści, którymi cieszą się użytkownicy maszyn czeskiej marki. Każdy produkt można opisać na wiele sposobów, biorąc pod uwagę różne aspekty i funkcje. W przypadku ciągników Zetor warto podkreślić następujące zalety: 

  • wygodny i amortyzowany fotel kierowcy, 
  • ogrzewana kabina, którą można wyposażyć w radio, 
  • szyberdach razem z osłoną przeciwsłoneczną, 

Niektóre konstrukcje tej marki wciąż można spotkać na polskiej wsi. Są to proste i wytrzymałe konstrukcje, które oferują dużą moc i komfort podczas ciężkiej pracy. Jedyną wadą jest ich paliwożerność, jednak bezawaryjność i solidne wykonanie to bardzo mocne atuty. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close