Porady

Kombajn Bizon. Fenomen najpopularniejszej polskiej maszyny rolniczej

Kombajn Bizon nieprzerwanie od dziesiątek lat pozostaje cenionym przez polskich żniwiarzy narzędziem. Maszyna rolnicza jest nie tylko dumą historii rodzimej inżynierii, ale także pełni rolę ikony kultury popularnej. Nie bez powodu zdobył tak duże uznanie.

Krótka historia kombajnów Bizon

Pierwsze modele powstawały na przełomie lat 60. i 70. w Fabryce Maszyn Żniwnych w Płocku. Miały one rozwiązać ówczesne zapotrzebowanie na narzędzie, które zbierać będzie zboże czy inne płody rolne szybciej i dokładniej niż było to możliwe dotychczas. Mimo, że projekt został początkowo sceptycznie przyjęty przez ówczesne władze, po stosunkowo krótkim okresie czasu zaczęto produkować kilka tysięcy sztuk rocznie. Dzięki swojej dobrej jakości kombajny Bizon znalazły miejsce na rynkach w wielu krajach europejskich i nie tylko. W latach 90. Fabryka Maszyn Żniwnych upadła, a jej miejsce zajęła spółka New Holland. Do początku lat dwutysięcznych zaprzestano tworzenia modeli pod nazwą Bizon. Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej okazało się, że kombajny te nie mogą być dłużej produkowane ze względu na obowiązujące we Wspólnocie normy. Ostatnie egzemplarze Bizona opuściły fabrykę w 2004 roku. Były to  bardzo popularne modele Z058 Rekord.

Cechy wyróżniające płockie maszyny rolnicze

Już od swoich początków Bizony zyskiwały popularność dzięki prostej budowie oraz doskonałym parametrom technicznym, które pozwalały na osiąganie dużej jak na owe czasy wydajności.  Istotne było w ich przypadku zastosowanie  dobrej jakości silników przemysłowych zamiast, jak we wcześniejszych produkowanych w Polsce kombajnach, silników przeznaczonych dla samochodów ciężarowych. Bizony to maszyny rolnicze, które przez długi czas nie miały konkurencji na polskim rynku. Mimo to, starannie dbano o wysoki poziom produkcji, a precyzyjnie wykonane części rolnicze podnosiły stopień niezawodności maszyn. Początkowo chętnie kupowały je PGR-y, a następnie także właściciele prywatnych gospodarstw.

Współczesne losy kombajnów Bizon

Mimo upływu lat nadal w użyciu pozostaje wiele egzemplarzy tej maszyny rolniczej. Co prawda niemożliwe jest już zakupienie oryginalnych części do Bizona, jednak na rynku można znaleźć odpowiednie dla jego modeli zamienniki. Produkty takie jak łożyska, pasy klinowe czy łańcuchy można bez problemu dostać w wielu internetowych sklepach rolniczych. Nowoczesne kombajny są z reguły bardzo drogie, a wielu rolnikom wciąż dobrze pracuje się przy pomocy słynnego Bizona, więc istnieje duża szansa na to, że nie zniknie on tak szybko z naszych pól. Dzięki właściwej konserwacji po sezonie żniw, odpowiedniemu przechowywaniu i regularnym przeglądom niektórzy rolnicy nadal cieszą się z użytkowania kombajnów zakupionych prawie 30 lat temu.

Charakterystyczny czerwony kolor kombajnu Bizon jest powszechnie kojarzony z polami w okresie letnim. Maszyna nie tylko zrewolucjonizowała sposób pracy rolników w drugiej połowie XX wieku, ale również stała się bohaterem masowej wyobraźni Polaków. Fakt, że niejeden internetowy sklep rolniczy oferuje obecnie części do Bizona gwarantuje, że jeszcze przez jakiś czas będą one stałym elementem krajobrazu polskich wsi.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close