Porady

Problem z wyborem akumulatora do ciągnika

Istotną częścią każdego pojazdu, w tym także ciągnika, jest akumulator, który odpowiada za rozruch oraz, wspólnie z alternatorem, za sprawne działanie instalacji elektrycznej. Ciągniki rolnicze posiadają instalację dostosowaną do napięcia 12 V, korzystającą z tradycyjnego akumulatora kwasowo-ołowiowego lub bezobsługowego akumulatora AGM (Absorbent Glass Mat), zabezpieczonego przed wyciekiem elektrolitu i pozwalającego na wielokrotne ładowanie i rozładowanie bez utraty parametrów pracy akumulatora. Problem z akumulatorem pojawia się, gdy po latach eksploatacji trzeba wymienić stary akumulator na nowy. Ogromny wybór akumulatorów różnych marek w stacjonarnych i internetowych sklepach rolniczych prowadzi do dezorientacji, zwłaszcza posiadaczy starszych modeli ciągników.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akumulatora do ciągnika?

Podstawowe parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to napięcie, pojemność oraz prąd rozruchowy.

Napięcie

Akumulatory do ciągników rolniczych mają przeważnie napięcie 12 V. Wyjątek mogą stanowić starsze ciągniki takie jak Ursus C-330, Ursus C-360 albo Władimiriec T25, które były fabrycznie wyposażone w zestaw dwóch akumulatorów 6 V połączonych szeregowo, co w efekcie daje również 12 V napięcia w instalacji elektrycznej. Akumulatory pracują wówczas łącznie, a to oznacza, że powinny charakteryzować się identycznymi parametrami także pod względem pojemności, wielkości prądu rozruchowego i stopnia zużycia. Posiadacze takich ciągników zastanawiają się, czy można i czy warto zamienić akumulatory 6 V na jeden akumulator 12 V. Nie ma przeciwwskazań, o ile ciągnik nie jest eksploatowany zbyt często. Akumulator musi być tak osadzony, aby nie przemieszczał się podczas pracy ciągnika, dlatego powinien także pod względem rozmiarów pasować do skrzynki na akumulatory.

Pojemność

Pojemność mierzona w amperogodzinach określa zdolność akumulatora do zasilania instalacji prądem o stałym natężeniu. Niektórzy mają tendencję kupowania akumulatorów o pojemności znacznie przewyższającej pojemność akumulatorów fabrycznie zainstalowanych, żeby zyskać zapas prądu bez konieczności częstego ładowania. Nie zaleca się stosowania akumulatorów o pojemności większej o 10-15% od przewidzianej przez producenta. Alternator podczas pracy ciągnika nie będzie w stanie go w pełni doładować, co odbije się na szybszym zasiarczeniu i zużyciu akumulatora. W przypadku zbyt małej pojemności akumulator będzie notorycznie przeładowywany, co może prowadzić do jego uszkodzenia. Powinni to wziąć pod uwagę właściciele starych Ursusów, którzy chcą wymienić dwa akumulatory 6 V na jeden akumulator 12 V.

Prąd rozruchowy

Prąd rozruchowy, wyrażony najczęściej przy pomocy europejskiej normy EN, określa jaką wartość prądu wyrażoną w amperach akumulator jest w stanie wygenerować w temperaturze -18 °C przez określony czas i wymaganym napięciu. Najważniejszą informacją związaną z prądem rozruchowym jest to, że im wyższa jego wartość, tym łatwiej uruchomić silnik w niskiej temperaturze. Wartość prądu rozruchowego jest powiązana z mocą silnika. Mocniejszy silnik potrzebuje większego prądu rozruchowego, a częsty rozruch wymaga także większej pojemności akumulatora.

Gdzie kupić akumulator do ciągnika?

Akumulatory można kupić w sklepach motoryzacyjnych, na stacjach benzynowych, ale są one wyposażone przede wszystkim w akumulatory, których parametry są przystosowane do pracy w samochodach. Akumulatorów przeznaczonych dla maszyn rolniczych najlepiej szukać w wyspecjalizowanych sklepach z częściami rolniczymi. Internetowy sklep rolniczy pozwala na szybkie wyszukanie akumulatorów do ciągników rolniczych 12 V lub 6 V, łatwe dopasowanie parametrów akumulatora (napięcie, pojemność, prąd rozruchowy i wymiary liniowe) do wymagań ciągnika oraz szybki zakup i bezproblemową dostawę z gwarancją i możliwością zwrotu. Warto również skorzystać z możliwości konsultacji online na stronie internetowego sklepu rolniczego lub porad na forum w celu wyboru optymalnego rozwiązania. Nie bez znaczenia jest też to, że zakupów internetowych można dokonać bez odrywania się od prac polowych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close