Informacje

Praca z Ursusem C-360 a sprawny akumulator

Posiadanie sprawnego akumulatora w ciągniku rolniczym jest niezmiernie ważne. Tyczy się to praktycznie każdego traktora, ponieważ w obecnych czasach uruchamianie z użyciem korby praktycznie wyszło z użycia. Wciąż możliwe jest w ciągnikach takich jak Ursus C-325 oraz C-330, które dla ułatwienia tej czynności wyposażono w odprężnik, jednak nadal jest to bardzo trudna sztuka. Natomiast nowsze ciągniki, takie jak Ursus C-360, posiadają już tylko i wyłącznie możliwość rozruchu za pomocą elektrycznego rozrusznika. Dlatego sprawny akumulator jest w tych traktorach absolutną koniecznością.

Dobór akumulatora

Najważniejsza kwestia to dobór odpowiedniej baterii. W przypadku ciągnika Ursus C-360, mamy do czynienia z instalacją 12 V i jednym akumulatorem, który montowany jest w skrzyni po prawej stronie od siedzenia kierowcy. Jest ona na tyle duża, że bez problemu zmieści się tam pełnowymiarowy, mocny akumulator. Ursus C-360 ma silnik 4-cylindrowy o dużej pojemności, dodatkowo nie jest on wyposażony w świece żarowe. Powoduje to, że do rozruchu potrzebna jest bardzo duża ilość mocy, którą akumulator musi być w stanie dostarczyć. Dodatkowo w okresie zimowym, gdy rozruch jest dodatkowo utrudniony, może zaistnieć konieczność pracy rozrusznika nawet przez kilkanaście sekund po kilka razy. Dlatego też zalecanym akumulatorem do Ursusa C-360 jest bateria o pojemności przynajmniej 100 amperogodzin (Ah), którą bez problemu można zakupić w internetowym sklepie rolniczym. Zostanie ona dostarczona przez kuriera do rąk własnych klienta, wraz z odbiorem starego, zużytego akumulatora.

Pewność połączeń

Nie można zapomnieć też o kwestii pewności połączeń elektrycznych na drodze od akumulatora do rozrusznika oraz prądnicy. Nawet mając sprawną i w pełni naładowaną baterię, rozruch może być znacznie utrudniony lub wręcz niemożliwy, jeśli połączenia będą zaśniedziałe. Powodują one wtedy duży opór elektryczny, co ogranicza moc dostarczaną rozrusznikowi, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do takiego nagrzania się elementów wokół, że spowoduje pojawienie się ognia. Dlatego też dokładnie przejrzyjmy wszystkie newralgiczne miejsca montując akumulator. Ursus C-360 posiada całą instalację elektryczną na wierzchu, dostęp do wszystkich połączeń jest więc bezproblemowy. Okresowo, najlepiej raz do roku, należy każde z nich skontrolować wzrokowo. Jeżeli zamiast błyszczącego metalu widzimy śniedź lub wręcz korozję, należy takie połączenie rozkręcić i dokładnie wyczyścić papierem ściernym lub/i szczotką drucianą. Przy ponownym skręcaniu dobrze jest użyć smaru dielektrycznego, który zapobiegnie korozji i ewentualnym przebiciom.

kable rozruchowe

Mocna bateria w ciągniku rolniczym zapewni nam jego bezproblemowe odpalanie nawet w bardzo trudnych warunkach. Dlatego też należy regularnie kontrolować stan, w jakim jest nasz akumulator. Ursus C-360 powinien posiadać baterię o pojemności przynajmniej 100 Ah, by zapewnić bezproblemową pracę. Nie można też zapomnieć o kontroli połączeń elektrycznych i ich regularnym czyszczeniu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close