Ciągnik i niektóre pojazdy rolnicze są użytkowane także w zimowym okresie. Traktor doskonale nadaje się do odśnieżania terenu, wyciągania samochodów, które utknęły w głębszym śniegu czy przewożenia ciężkich przedmiotów na przyczepie. Aby jego eksploatacja w chłodniejszym sezonie była bezpieczna i komfortowa, konieczne będzie prawidłowe dbanie o stan szyb maszyny. Jakich preparatów, akcesoriów i metod warto używać do bieżącej pielęgnacji okien w ciągniku lub pojazdach rolniczych?
Spis treści
Regularnie usuwajmy śnieg i lód
W zimie wielce prawdopodobne jest wystąpienie nieprzewidzianej sytuacji, wymagającej użycia ciągnika. Z tego względu warto zadbać o regularne usuwanie śniegu i lodu z powierzchni jego szyb. Dzięki temu maszyna będzie zawsze gotowa do pracy, niezależnie od pogody panującej na zewnątrz. Warstwę śniegu można bez trudu zlikwidować za pomocą miękkiej zmiotki. Pamiętajmy, by zrzucić biały puch nie tylko z okien, ale też z dachu i maski pojazdu – unikniemy sytuacji, gdy zwiewany z nich śnieg ponownie osiądzie na szybie, lub co gorsza spadnie na samochód podróżujący za nami po drodze.
Nieco więcej pracy czeka nas, jeśli szyby w ciągniku lub maszynie rolniczej pokryła warstwa lodu. Do jej usunięcia najlepsza będzie skrobaczka do szyb. Jej krawędź powinna być ostra, a zarazem gładka, umożliwiając skuteczne zlikwidowanie lodu bez ryzyka porysowania powierzchni szyby.
Możemy także sięgnąć po chemiczne odmrażacze do szyb. Takie preparaty w sprayu bądź atomizerze sprawdzą się w przypadku cienkiej warstwy szadzi, którą po rozmrożeniu zetrzemy wycieraczką. Jednocześnie nie będą w pełni efektywne przy grubszym, nagromadzonym lodzie, wymagając dodatkowego użycia skrobaczki do szyb.
Postawmy na prewencję
Jeżeli każdej zimy zdarza nam się używać ciągnika bądź innych maszyn rolniczych, możemy ograniczyć niezbędne prace przygotowujące je do jazdy w śnieżne bądź mroźne dni. W tym celu warto zastosować specjalne maty na okna, które ochronią ich powierzchnię przed śniegiem i lodem, eliminując konieczność sięgania po skrobaczkę do szyb. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem będzie pokrycie tafli powłoką hydrofobową, która ograniczy przyleganie wody i zanieczyszczeń do szyb, tym samym znacząco ułatwiając ich bieżącą pielęgnację.
Pamiętajmy także o skontrolowaniu stanu wycieraczek – ich zużyta i poszczerbiona guma może szybko przyczynić się do trwałego porysowania szyby. Ważne, by nie używać ich w chwili, gdy okno pokryte jest warstwą lodu – można włączyć je dopiero w momencie, gdy za pomocą skrobaczki do szyb usuniemy zamarzniętą wodę. Na zimę niezbędny będzie także odpowiedni, sezonowy płyn do spryskiwaczy, który pozwoli na zachowanie przejrzystości szyb w czasie jazdy.
Jeżeli szyby w ciągniku często zaparowują, warto czyścić ich wewnętrzną stronę za pomocą specjalistycznych preparatów ograniczających parowanie. Takie środki zapewnią dość długi okres ochrony przeciwko roszeniu szyb, znacząco ułatwiając eksploatację maszyny w wilgotne i mroźne dni.
Mroźna i śnieżna zima wymaga sporo wysiłku i przygotowania przed podróżą zarówno od właścicieli samochodów osobowych, jak i ciągników oraz maszyn rolniczych. Aby możliwe było ich użytkowanie w tym trudniejszym sezonie, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja ich szyb. Oczyszczone ze śniegu i lodu oraz zabezpieczone przed parowaniem tafle zapewnią niezbędny poziom bezpieczeństwa w czasie jazdy, pozwalając na przemieszczanie się i prowadzenie wybranych prac także przy ekstremalnych warunkach pogodowych.