Porady

Łańcuchy śniegowe do ciągników

Zimna najczęściej oznacza niezbyt przyjazne warunki do jazdy ciągnikiem. Gołoledź czy śnieg często uniemożliwiają normalną jazdę. Nierzadko nie pomoże tu nawet napęd na cztery koła. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie łańcuchów śniegowych. Nie jest to duży wydatek, a zimną znacząco mogą ułatwić życie. Dlatego warto je mieć?

Dla kogo łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla tych rolników, którzy hodują bydło. W takich gospodarstwach praca trwa przez cały rok, także zimą. Mowa tu choćby o potrzebnie nakarmienia bydła. W takim przypadku konieczne jest dowiezienie paszy do obory. W tym celu wykorzystuje się najczęściej ciągnik. Jednak zimą, kiedy spadnie śnieg, a na drodze zrobi się gołoledź, często nawet najlepszym ciągnikiem trudno jest dojechać sprawnie w wyznaczone miejsce. Aby ułatwić sobie pracę dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie łańcuchów śniegowych. Dzięki nim przejazd ciągnikiem będzie możliwy w nawet ciężkie, zimowe warunki.

Rodzaje łańcuchów śniegowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje łańcuchów śniegowych. Podstawowy wariant stanowią łańcuchy z układem szczebelkowym. W swoim wyglądzie przypominają one sznurową drabinkę, która owija się wokół koła. Najczęściej łańcuchy tego typu produkowane są z tradycyjnych podłużnych ogniw. Ich średnica wynosi od 8 do 12 mm. Wśród tego typu łańcuchów dużą popularnością cieszą się łańcuchy śniegowe Granit. Nieco bardziej zaawansowane łańcuchy śniegowe posiadają różne dodatkowe elementy. Przykładem mogą być gryfy, które podczas jazdy ciągnikiem wbijają się w lód. Innym dodatkiem mogą być kolce lub podkowy, które skutecznie poprawiają przyczepność podczas jazdy. Na rynku dostępne są także specjalistyczne łańcuchy śniegowe, które wyposażone są w ogniwa dwuwarstwowe.

zima

Zakup łańcuchów śniegowych

Czy zakup łańcuchów śniegowych się opłaca? Zdecydowanie odpowiedzieć można, że tak. Tym bardziej, że nie jest to duży wydatek. Wspomniane już łańcuchy śniegowe Granit to wydatek zaledwie kilkuset złoty. To niewielka cena za spokój zimną i bezproblemową pracę. Łańcuchy śniegowe zakupić można w niemal każdym stacjonarnym i internetowym sklepie rolniczym. Ważne jest jednak, aby zakupu dokonywać w renomowanych sklepach lub sprawdzonych producentów. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione łańcuchy śniegowe cechuje wysoka jakość. Oznaczać to będzie, że pozwolą na sprawną jazdę ciągnikiem nie tylko przez najbliższą zimę, ale przez wiele sezonów. Warto zatem przed zakupem zapoznać się z opiniami dotyczącymi sklepów i konkretnych producentów.

Łańcuchy śnieżne to niezwykle przydatne wyposażenie podczas zimny. I to nie tylko przy pracy na gospodarstwie. Dzięki nim często można pomóc także innym kierowcom, którzy na przykład zakopali się w śniegu. Dlatego o łańcuchach pomyśleć powinni wspomniani już hodowcy bydła. Do takich gospodarstw niemal codziennie musi dojechać cysterna na mleko. Zimą może mieć z tym problem. Ciągnik wyposażony w łańcuchy śnieżne często może okazać się nieodzowną pomocą.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close