Informacje

Czy tablice ostrzegawcze mogą przydać się w rolnictwie?

Wiele wypadków w Polsce ma miejsce w obrębie gospodarstw rolniczych. Rolnicy pracują ze zwierzętami oraz ze specjalistycznymi sprzętami. Owe środowisko wymaga od najbliższego otoczenia konkretnych zachowań, aby przestrzeń gospodarcza była bezpieczna dla samych domowników, ale też w momencie prac polowych czy przemieszczania się w inne miejsce docelowe, gdzie ma się do czynienia z osobami, które niejednokrotnie nie mają pojęcia o możliwych zagrożeniach.

Tablice ostrzegawcze – bezpieczeństwo pracy

Tablice ostrzegawcze stanowią ogromny atut pozytywnie wpływający na poziom bezpieczeństwa panujący w danym gospodarstwie rolnym. Należy zacząć od tego, że tablice ostrzegawcze to nic innego jak sposób informowania o możliwych zagrożeniach. W gospodarstwie rolnym zazwyczaj znajdują się przeróżne maszyny rolnicze, które przy nieodpowiednim zachowaniu bezpieczeństwa mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu, ale również stać się zagrożeniem życia. Jest to dość istotny fakt zwłaszcza, gdy rolnik przemieszcza się w terenie i osoby nie będące świadome, jak może wpłynąć niewiedza na ich zdrowie, a nawet życie. Tablice ostrzegawcze „ostrzegają” innych uczestników w ruchu drogowym i wymuszają na nich odpowiedni zakres zachowań. Samo gospodarstwo wyposażone w tablice ostrzegawcze staje się uporządkowaną przestrzenią, czytelną i mówiącą co można, a czego należy unikać.

Tablice ostrzegawcze –  mapa dla wszystkich, którzy chcą się poruszać po gospodarstwie

Gospodarstwo rolne w zależności od specjalizacji zajmuje się produkcją roślinną lub zwierzęcą. W produkcji roślinnej bardzo często biorą udział środki ochrony roślin, które niekoniecznie są dobre dla ludzkiego zdrowia bez zastosowania pewnych środków ostrożności. Tablice ostrzegawcze w bardzo widoczny sposób, operując jaskrawymi barwami i dużymi napisami ostrzegają o możliwym zagrożeniu. Podobnie jest z produkcją zwierzęcą, gdzie tylko gospodarz powinien mieć styczność z owymi zwierzętami, a osoby trzecie są tam absolutnie zbędne i też tablice ostrzegawcze informują o zakazie podejmowania niewskazanych działań. Tablice ostrzegawcze mogą również mówić o zakazie konkretnych zachowań jak np. palenie papierosów. W każdym  gospodarstwie rolnym znajdują się produkty łatwopalne jak np. słoma, siano, zboże czy zapasy paliwa. Rzucenie niedopałka w owych miejscach może mieć bardzo negatywne konsekwencje i pozbawić rolnika oraz jego rodzinę dorobku życia, a w skrajnych przypadkach pozbawić środków do życia, pozbawić zdrowia lub nawet życia.

tablica zakaz

Gospodarstwo rolne jest firmą, którą zazwyczaj zarządza jedna lub dwie osoby, a prace wykonywane mogą być realizowane przez zatrudnionych pracowników. Tablice ostrzegawcze dają jasny przekaz, jak poruszać się i czego unikać, aby po pierwsze praca była efektywna oraz przede wszystkim bezpieczna.Końcowy wniosek nasuwa się sam i wynika z niego, że tablice ostrzegawcze mogą przydać się w rolnictwie. Sprawiają, że wszystkie osoby poruszające się po gospodarstwie są informowane o możliwych zagrożeniach.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close