Uprawy

Kombajn do ziemniaków – przygotuj go do zbiorów

Rolnicy z pewnością doceniają obecność najróżniejszych maszyn rolniczych. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest kombajn do ziemniaków. Dzięki zastosowaniu tej maszyny zbiory ziemniaków przebiegają znacznie szybciej i efektywniej. Warto wiedzieć jak działa kombajn do ziemniaków oraz w jaki sposób przygotować go do pracy. 

Czym jest kombajn do ziemniaków?

Kombajn do ziemniaków to maszyna rolnicza, która znacznie usprawnia pracę całego gospodarstwa. Internetowe sklepy rolnicze oferują szeroką gamę tego typu maszyn. Kombajny do ziemniaków sprawdzają się szczególnie podczas dbania o większe plantacje. Zbieranie ziemniaków wymaga ogromnych nakładów pracy, dlatego bardzo ważne jest wykorzystanie odpowiednich maszyn. 

Warto podkreślić, że zbiór ziemniaków za pomocą kombajnu można przeprowadzić w dowolnie wybranym czasie. Musi być tylko sucho i ciepło. Dobrze jest przypilnować, żeby temperatura gleby nie spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. Najczęściej zbiory ziemniaków odbywają się od czerwca do lipca. W sierpniu i we wrześniu następują zbiory ziemniaków średniowczesnych i późnych. Zbiory powinny się odbywać w pogodne i ciepłe dni, kiedy bulwy obeschną. 

Przygotowanie kombajnu do ziemniaków do pracy

Aby zbiory ziemniaków przebiegły prawidłowo, sprawnie i bez zakłóceń konieczne jest odpowiednie przygotowanie kombajnu. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy wszystkie części są sprawne i są w dobrej kondycji. Opony powinny być odpowiednio twarde, bez żadnych uszkodzeń. Warto także sprawdzić, czy bębny są dobrze dopasowane do warunków zbiorów. Zbyt wysokie obroty mogą spowodować uszkodzenia ziemniaków. 

Po zakończonych pracach należy dokładnie wyczyść wszelkie podzespoły urządzenia i zakonserwować je za pomocą specjalnych środków dostępnych w sklepach rolniczych

Jak wybrać kombajn do zbioru ziemniaków

Kombajny do zbioru ziemniaków powinny być wyposażone w: hydraulicznie sterowany dyszel oraz hydraulicznie podnoszony i opuszczany wyorywacz, specjalną instalację oświetleniową, zbiornik na kamienie oraz wał przekaźnika mocy. Ponadto najwyższej klasy maszyny rolnicze posiadają także specjalny podbieracz cebuli, wyorywacz marchwi, zgarniacz obiegowy, kosz zsypowy, a także sterowanie elektromagnetyczne hydrauliką maszyny. 

ziemniaki

Wybierając maszynę do pracy w gospodarstwie warto także zwrócić uwagę na obecność konkretnych podzespołów. Znaczenie ma wielkość zasobnika na ziemniaki i odsiewacza. Jest on zależny od wielkości pola, z którego mają zostać zebrane zbiory. 

Zbiór ziemniaków to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Warto odpowiednio się do niego przygotować i zadbać o to, aby sprzęt był jak najwyższej jakości. W przeciwnym razie można doprowadzić do zniszczenia lub uszkodzenia sporej części zbiorów. Aby ułatwić zbiory ziemniaków można wcześniej usunąć porosty. Dzięki temu masa zanieczyszczeń zebranych w trakcie zbiorów znacznie się zmniejszy. Ponadto ziemniaki pozbawione łęcin dojrzewają w szybszym tempie i stają się twardsze.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close