Porady

Części do retro ciągników. Wciąż możesz je dostać

Na polskich wsiach wciąż można spotkać wiele maszyn rolniczych wyprodukowanych za czasów PRL. Czy do kombajnu Bizon lub traktora Władymirec nadal da się dostać części?

Wielu rolników wciąż nie może rozstać się ze swoimi maszynami. Niekoniecznie chodzi o sam sentyment. Dawne urządzenia, biorąc pod uwagę cenę, jakością pozytywnie zaskakiwały. Po latach na tym samym traktorze wiele osób nie widzi sensu w wymianie maszyny na nową, której trzeba się od początku uczyć. Dodatkowo dochodzi kwestia części zamiennych. Posiadając nowoczesny traktor za kilkaset tysięcy, każdą naprawdę trzeba rejestrować, i wykorzystywać do tego tylko markowe części do ciągników. A te mogą kosztować dziesiątki tysięcy złotych!

Słynne maszyny z czasów PRL

Z danych PZPM z 2015 roku Polacy kupili ok. 16 tys. używanych i niecałe 14 tys. nowych traktorów. Samo to pokazuje, jak popularne są starsze maszyny na tle nowoczesnej konkurencji. Wśród dawnych modeli warto wymienić te marki:

  • Władymirec – z Włodzimierza w Rosji, produkowany od 1972 roku. Wśród głównych zalet wymienia się niską cenę. Wśród wad m.in. mało wytrzymałe zamienniki sworzni zwrotnic oraz czopów przednich kół, co oznacza, że często są potrzebne części do traktorów tej firmy.
  • Ursus – jedna z nielicznych polskich marek tego typu, która nie upadła. Powstała jeszcze przed wojną, po chwilowej zapaści odbiła się od dna i połączyła kilka lat temu z lubelskim Pol-Motem.
  • Bizon – Wciąż można je spotkać na polskich wsiach, choć firma już nie istnieje. Odkupił ją gigant New Holland, który jednemu z modeli nadał nazwę Bizon. Nie jest to już jednak rodzima produkcja jak przed laty, choć wciąż nie brak osób, które szukają części do kombajnów Bizon starego typu.
  • Agromet-Pionier – produkował słynne kombajny do ziemniaków Anna czy Karlik, które do dziś można dostać na aukcjach internetowych. Zlikwidowany w 1997 roku.

Gdzie kupić części do ciągników?

Największym problemem osób, które kochają maszyny retro, jest zakup części do ciągników. Gdy firma upadła kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, coraz trudniej trafić na oryginalne podzespoły. Dobrze, że istnieją internetowe sklepy rolnicze z częściami do traktorów, również tych retro i marek, które już nie istnieją. Dodatkowym plusem jest fakt, że w ten sposób da się samodzielne dokonać napraw o wiele niższym kosztem, niż w przypadku nowoczesnych serwisów. Warto mieć kilka części zapasowych do kombajnów na wypadek najbardziej powszechnych awarii, by móc kontynuować pracę.

części do ciągników

Dlaczego warto trzymać się krajowych maszyn?

Fani retro maszyn rolniczych mają ponurą wizję: gdy ostatni Władymirec i Bizon rozsypią się ze starości, na polskie pola wyjadą najnowsze zagraniczne maszyny New Holland czy Deutz-Fahr. W ten sposób zakończy się historia polskich traktorów, które obecnie mają już tylko kilka procent rynku. Aby do tego nie dopuścić, warto troszczyć się o stare, polskie maszyny, wybierając odpowiednie części do kombajnów czy części do ciągników. Na szczęście istnieją jeszcze internetowe sklepy rolnicze, gdzie można je kupić.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close