Odpady biodegradowalne stanowią coraz większy procent tego, co wyrzucamy. Są one jednak na tyle cenne, że warto zadbać o ich prawidłowe przetworzenie i ponowne wykorzystanie. Kompostować bioodpady może każdy. Nie ma w tym zakresie ograniczeń. Najpopularniejsza metoda to kompostowanie w pryzmie. Można też stosować kompostowniki. Jednak w całym procesie obowiązują pewne zasady, których należy przestrzegać. Przede wszystkim nie można umieszczać kompostu w dołach lub zbiornikach betonowych ani stosować związków wapnia.
Ważne jest też, co trafia co kompostownika, który nie może być traktowany jako przydomowe wysypisko. Wsad mogą stanowić resztki kuchenne takie jak:
- resztki owoców i warzyw w tym obierki, z wyłączeniem cytrusów,
- skorupki jaj,
- suche lub czerstwe pieczywo,
- fusy po kawie i herbacie,
- resztki karmy dla zwierząt,
- oraz rozdrobniony papier, a nawet tektura.
Z ogrodów do kompostowników mogą trafić:
- skoszona trawa,
- igły, liście oraz rośliny,
- pocięte gałęzie,
- ziemia,
- trociny,
- obornik,
- popiół drzewny z kominków lub ognisk.
Chcąc otrzymać kompost dobrej jakości, nie możemy kompostować odpadów nieorganicznych, zawierających chemikalia czy zainfekowanych roślin. Do kompostownika nie wrzucamy także mięsa, ryb, nabiału czy kości, ze względu na to, że nie tylko zanieczyszczają kompost, ale również przyciągają gryzonie. Wbrew pozorom również odchody większości zwierząt domowych nie powinny się tam znaleźć. Do kompostowania nie nadają się też liście i igły niektórych drzew, m.in. dębu, olchy i cisa.
Spis treści
Jak dobrze kompostować
Stworzenie kompostu kosztuje bardzo niewiele, jednak kompost nie zrobi się sam. Cały proces wymaga czasu, pracy, systematyczności i przede wszystkim wentylacji oraz wody. Kluczowe jest też prawidłowe ułożenie warstw. Na samym dniem powinna znaleźć się warstwa drenażowa, którą mogą stanowić pocięte lub połamane gałęzie, a każda kolejna warstwa nie może być wyższa niż 30 cm. Jeśli chcemy przyspieszyć proces rozkładu przesypujemy kolejne warstwy żyzną ziemią, a całość nakrywamy jutą, zapewniając w ten sposób ciepło i odpowiednią wilgotność. Kompost powinniśmy przerzucać i mieszać nie rzadziej niż raz na kilka tygodni. Tylko tak powietrze dotrze do wszystkich warstw zapewniając równomierny rozkład i zapobiegając procesom gnicia. Jak rozpoznać, że kompost jest już gotowy? Powinien mieć czarny lub ciemnobrązowy kolor, być pulchny, chłodny, a zapachem powinien przypominać świeżą ziemię.
Bezcenny surowiec
Kompostowanie zyskuje na popularności. Coraz więcej osób przetwarza w ten sposób odpady organiczne. Ograniczając w ten sposób koszty wywozu śmieci i działając niewątpliwie z myślą i w trosce o środowisko. Założenie kompostownika nie kosztuje dużo, a daje bardzo wiele, bo w naturze nic nie ginie. Kompost jest substancją organiczną, która powstaje zasadniczo dzięki tlenowemu rozkładowi roślinnych odpadów. Dużą rolę ogrywa także działanie bakterii, grzybów, a nawet zwierząt. Kompost jest niczym innym jak naturalnym nawozem, który nie jest szkodliwy i nie można go przedawkować. Jego stosowanie ma same zalety, albowiem nie tylko poprawia właściwości i strukturę gleby, ale przede wszystkim wzbogaca ją w próchnicę i ją użyźnia. Wszelkie narzędzia przydatne w prowadzeniu kompostownika lub gotowe kompostowniki można kupić w internetowych sklepach rolniczych w atrakcyjnych cenach. Sprzedawcy online oferują zazwyczaj szeroki asortyment części do ciągników, części do kombajnów oraz wiele innych akcesoriów rolniczych. Zamówienie części rolniczych w sieci jest nie tylko wygodniejszą, ale i tańszą opcją.