Informacje

Najczęstsze awarie kombajnów podczas żniw

Każdy rolnik powinien być przygotowany na okoliczność nagłej awarii sprzętu. To normalne, że maszyny rolnicze zawsze psują się w najmniej odpowiednich momentach. Awaria kombajnu w trakcie żniw to jeden z najbardziej felernych przypadków, bo opóźnia całą pracę i nie sposób jej dokończyć bez tego pojazdu. Znalezienie zamiennych części do kombajnów zawsze trochę trwa, więc lepiej zadbać o nie wcześniej, aby zapobiec w porę usterkom. Co najczęściej może popsuć się w trakcie pracy w polu?

Części najbardziej narażone na uszkodzenie

Podczas używania kombajnu w trakcie żniw szczególnie uszkadzają się dwa konkretne elementy. Są to jego pasy napędowe oraz łożyska. Na ich niszczenie szczególnie duży wpływ mają okoliczności w jakich przeprowadza się żniwa. Po pierwsze jest to wysoka temperatura otoczenia sprawiająca, że nasmarowane olejami części kombajnu szybko robią się suche, co zwiększa ich tarcie. Drugim czynnikiem zagrażającym łożyskom i pasom napędowym jest unoszący się wszędzie pył ze zboża. Jego drobinki przylegają do powierzchni tych elementów, zarazem znacznie utrudniając ich działanie. 

Chcąc ustrzec się przed właśnie tymi problemami, najlepiej systematycznie sprawdzać aktualny stan tych elementów. Przed rozpoczęciem żniw dokonaj przeglądu maszyny i sprawdź czy na łożyskach oraz pasach kombajnu nie ma kurzu, a w razie potrzeby zetrzyj go stamtąd dokładnie. Następnie powinieneś je dokładnie naoliwić. Oliwienie elementów sprawia, że działają sprawniej i rzadziej dochodzi do ich awarii. Bardzo ważną kwestią jest, aby nie smarować elementów, które nie były wcześniej oczyszczone z brudu! W takim wypadku dodatkowy olej i tak nic nie pomoże, jeśli łożyska i pasy napędowe nie będą gładkie. Może to wręcz spowodować, że wypadki będą zdarzać się jeszcze częściej.

W przypadku kombajnów nowszej generacji oprócz elementów wspomnianych powyżej dochodzą jeszcze problemy z elektroniką. Niestety o ile w przypadku naprawy i wymiany części mechanicznych rolnik jest w stanie poradzić sobie sam, tak w przypadku elektroniki konieczne będzie poproszenie o pomoc fachowca, ponieważ elektronicznie części do traktorów, czy kombajnów to znacznie wyższy poziom skomplikowania. Tych jest jednak niewielu, więc przymusowa przerwa w trakcie żniw może się znacznie wydłużyć. W takim wypadku warto rozważyć pożyczenie kombajnu od kogoś innego, aby dokończyć pracę.

cześci do kombajnów

Wymiana elementów po awarii

Uszkodzone elementy oczywiście trzeba wymienić, aby móc dalej korzystać z naszego kombajnu. Czasami również jeśli przygotowujemy się do żniw i prowadzimy przegląd maszyny, możemy zauważyć, że pewne jego części są już mocno zużyte i niezależnie od naszych starań mogą w nieoczekiwanym momencie zakończyć swój żywot. W takim wypadku warto rozważyć ich wymianę jeszcze przed żniwami, aby nie ryzykować nagłej przerwy w ich trakcie. Nie powinno sprawić wielkiego problemu to, aby znaleźć internetowy sklep rolniczy, a w nim odpowiednie elementy.Można tam odszukać zamienniki po odpowiednich cenach, które idealnie zastąpią stare części każdego pojazdu – niezależnie od tego czy to kombajn do zbóż, kombajn do ziemniaków, czy części do ciągników. Ich wymiana nie powinna sprawić doświadczonemu rolnikowi większego problemu, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, wezwij mechanika, aby Ci w tym pomógł.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close