Porady

Końcówki RSM. Dlaczego ich dobór jest tak ważny?

Nawożenie roślin to zabieg, który wymaga dużej precyzji. Jeśli środek nawożący zostanie rozproszony, nie trafi do systemu korzeniowego roślin i zabieg będzie mniej skuteczny. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zbyt silne skoncentrowanie środka może zaszkodzić roślinie. Potrzebna jest równowaga i odpowiednie dopasowanie rozwiązania do konkretnego przypadku. Wśród współczesnych metod nawożenia warto wyróżnić metodę RSM, czyli technologię, która łączy nawóz w postaci płynnej ze związkami azotu. Wykorzystuje ona końcówki RSM, które wypuszczają płynny azot razem z nawozem i związkami odżywczymi. W jaki sposób można najefektywniej wykorzystać tę metodę? 

Dlaczego warto stosować technologię RSM?  

Technologia RSM wykorzystuje płynny nawóz zmieszany ze związkami azotu. W ten sposób powstaje najbardziej skondensowana i wartościowa odżywka dla systemów korzeniowych roślin uprawnych. Azot Jest doskonałą substancją, która zwiększa rozrost rośliny i przyspiesza jej rozwój. Ta technologia wykorzystuje ponad 3 różne grupy związków azotowych:  

  • amidową,  
  • azotanową,  
  • amonową.  

Te grupy współpracują ze sobą tworząc unikalną kompozycję, która działa w krótkim i długim terminie. Preparat powstaje na bazie roztworu saletrzano-mocznikowego, który ma najlepsze warunki do nawożenia roślin. Dociera do najgłębszych warstw korzenia w uprawianych roślinach. Jego działanie jest zdeterminowane w kilku stopniowym procesie, który uwalnia związki azotowe i dostarcza roślinom związków odżywczych. Metoda może być stosowana do wszystkich rodzajów gleb i różnorodnych rodzajów upraw. 

Jakie dysze występują na rynku? 

Sama aplikacja nawozu do gleby jest stosunkowo prosta. Polega ona na użyciu rozpylaczy które są wyposażone w profesjonalne końcówki RSM. Są one dostępne w kilku wariantach i z różnych materiałów:  

  • stalowe,  
  • polimerowe,  
  • ceramiczne.  

Dysze RSM o profilu stalowym cieszą się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością, natomiast końcówki RSM z polimerów muszą być bardzo delikatnie traktowane. Nie można ich trzymać w dużych temperaturach lub w pełnym upale, ponieważ ulegają szybszemu zużyciu. Z kolei rozwiązania w postaci końcówek ceramicznych są narażone na szkodliwe działanie kamienia. 

Czy można dostosować opryskiwać do dysz RSM? 

Nawet mając stary rozpylacz, który był zbudowany według standardów z poprzedniej epoki można użyć dysz RSM. Wymaga to niewielkich modyfikacji. Następuje wymiana rozpylaczy płaskostrumieniowych na urządzenia rozlewowe, które stosuje się do nawożenia płynnego lub półpłynnego. W tej konfiguracji strumień oprysku jest bezpośrednio kierowany na powierzchnię pola. Oprysk RSM jest ma o wiele większą masę niż woda, dlatego sprzęt, który służy do opryskiwania musi udźwignąć ten ładunek. 

Kupowanie końcówek do spryskiwaczy 

Wyposażenie do opryskiwaczy powinno charakteryzować się dobrą jakością i przystępną ceną. Profesjonalne końcówki RSM można dostać w sklepach rolniczych online w dużej ilości. Regularna wymiana dysz pozwala uzyskać najlepszy efekt na polu. W wyniku tego zabiegu można liczyć na duże plony i opłacalną produkcję. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close