Maszyny rolnicze

Opryskiwacz samojezdny a przyczepiany

Niejeden internetowy sklep rolniczy zawiera w swojej ofercie wiele przydatnych maszyn i urządzeń rolniczych. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest opryskiwacz. Ma on duże znaczenie dla produkcji roślin. Warto zaznaczyć, że  w przypadku dużej powierzchni rolnej, potrzebna jest wydajna i mocna maszyna. Dlatego właściciele większych gospodarstw decydują się na zakup opryskiwaczy, które mają pojemność zbiornika przekraczającą 5000 litrów. Do wyboru są opryskiwacze samojezdne oraz przyczepiane. 

Wybór opryskiwacza

Zastanawiając się nad wyborem opryskiwacza samojezdnego lub przyczepianego, warto wziąć pod uwagę kilka niezwykle znaczących czynników. Bez wątpienia dobrze jest przeanalizować zagadnienia związane z kosztami, wygodą pracy, ergonomią czy funkcjonalnością. 

Na wstępie warto zaznaczyć, że opryskiwacz samojezdny jest zwykle dużo droższy niż ten doczepiany. Jednak wybierając rozwiązanie doczepiane, warto uwzględnić też koszty, które wiążą się z wykorzystaniem maszyny, która współpracuje. 

Rodzaj opryskiwacza a specyfika uprawy 

Wybór między opryskiwaczem samojezdnym a przyczepianym jest także ściśle związany z warunkami panującymi w danym gospodarstwie. Po pierwsze warto wziąć pod uwagę prześwit. Jest on niezwykle ważny szczególnie w przypadku wyższych upraw. Kiedy uprawia się kukurydzę, oprysk należy wykonać nawet pod koniec lipca, kiedy rośliny są bardzo wysokie. Żaden ciągnik nie może zagwarantować prześwitu, który nie zniszczy roślin. 

Natomiast w przypadku uprawy niższych roślin jak zboża, rzepak itd. problem ten raczej nie występuje i z powodzeniem można je opryskać urządzeniem przyczepianym. 

Opryskiwanie samojezdne pozwala na szybkie i sprawne zmienienie rozstawienia kół. Jest to duże ułatwienie w czasie pracy. Maszynę można dostosować do aktualnych warunków. Jest to szczególnie ważne na polach, na których nie można liczyć na jednakowy rozstaw śladów. 

Jeżeli chodzi o ergonomię pracy, na korzyść opryskiwaczy samojezdnych przemawiają ich możliwości do dokonywania manewrów. Maszyna rolnicza ma bardzo niewielki manewr skrętu. Dodatkowo warto podkreślić, że urządzenie ma niezwykle jednolitą bryłę i dlatego łatwo go można opanować. W kwestii bezpieczeństwa pracy i zapewnienia odpowiedniej widoczności niesamowite znaczenie ma kabina opryskiwaczy samojezdnych, która jest umieszczona niezwykle wysoko, zapewniając dobry widok w czasie pracy. 

john deere

Ostateczny wybór rodzaju opryskiwacza jest zależny od indywidualnych preferencji gospodarstwa. Na jedną i drugą maszynę wpływ ma wiele czynników. Warto zestawić ze sobą aspekty finansowe, kwestie związane z ergonomią pracy, a także inne cechy charakterystyczne maszyny oraz potrzeby gospodarstwa. Na tej podstawie można dokonać prawidłowego wyboru. Decydując się na zatrudnienie firmy zajmującej się profesjonalnym opryskiem, można liczyć na fachowe dobranie sprzętu pasującego do danej sytuacji. Nowoczesne opryskiwacze oferują bardzo dobre warunki pracy, są także niezwykle funkcjonalne i odporne na uszkodzenia. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close