Maszyny rolnicze

Jak dbać o heder w kombajnie?

Lato to jeden z bardziej intensywnych okresów, jeśli chodzi o prace polowe. To wtedy, rolnicy zbierają plon, na który pracowali większość roku. Jest to również czas, gdy wszystko trzeba wykonywać bardzo szybko, ponieważ pogoda może ulec zmianie i uniemożliwić zebranie zbóż i roślin z pól. Dlatego tak istotne jest, aby maszyny były odpowiednio przygotowane i sprawdzone. Pozwoli to ograniczyć ryzyko wystąpienia awarii, a co za tym idzie, zminimalizuje konieczność przestoju.

Heder “serce” kombajnu

Urządzeniem, które jest najbardziej narażone na tego typu awarie, jest kombajn, gdzie występuje dość duże zaawansowanie techniczne. Urządzenie to działa pod bardzo dużymi obciążeniami, przez co wiele z jego elementów wymaga przeglądu i regularnej wymiany. Należy przy tym pamiętać, że jego najważniejszym elementem jest heder, lub inaczej zespół żniwny. To on odpowiada za ścinanie zboża i przenoszenie go do wnętrza kombajnu. Jest on najbardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane uderzeniami w wystające przedmioty lub zatarcie elementów mechanicznych. Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, jest stan kosy oraz układu, który ją napędza. Powinniśmy wymienić wszelkie stępione lub uszkodzone nożyki, nasmarować przekładnię kątową oraz upewnić się, że nie występują tam niebezpieczne luzy bądź łożyska nie są uszkodzone. Kolejny ważny element to przenośnik ślimakowy palcowy oraz plastikowe prowadnice. Należy sprawdzić, czy nie są one uszkodzone, wygięte lub popękane. Bardzo często ulegają one uszkodzeniom pod wpływem uderzeń kamieni, bądź innym zdarzeniem losowym. Przed sezonem powinniśmy odpowiednio zakonserwować każdy element hederu i odpowiednio je nasmarować. Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku zablokowania się któregoś elementu, może dojść do pożaru, który będzie tragiczny w skutkach. Aby uniknąć tego oraz innych awarii, powinniśmy pamiętać o terminowym wymienianiu wszelkich uszkodzonych elementów i stosowaniu wyłącznie najwyższej jakości części do kombajnów. Praktycznie każdy internetowy sklep rolniczy oferuję bardzo dużą gamę produktów, różnych producentów, dzięki czemu mamy możliwość wyboru produktu idealnego dla nas. Konkurencja sprawia również, że ceny są dość przystępne i nie wymagają od rolników inwestowania bardzo dużych środków finansowych.

kombajn

Kupuj części do kombajnów w sieci

Jednak przy tym powinniśmy pamiętać, że najważniejsza jest dobra jakość produktów, ponieważ tylko wtedy, możemy mieć pewność, że nasz kombajn nie zepsuje się w trakcie żniw. W tego typu zakupach ważne jest również, dokładne sprawdzenie, czy kupowane części do kombajnów pasują do tego konkretnego modelu, w wielu przypadkach jest bowiem tak, że nie pasują do tych samych pojazdów, pomimo iż wyglądają identycznie. Warto również sprawdzić opinię na temat wybranego sprzedawcy, by mieć pewność, że towar pochodzi ze sprawdzonego źródła. Każdy przecież chce, aby zakupione przez niego części do kombajnów działały i nie wpływały niekorzystnie na naszą maszynę. Ponadto nikt nie chce przepłacać za coś co można znaleźć w niskich cenach. 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close