Dostarczenie kurom odpowiedniego pokarmu nie jest prostym zadaniem. Dawkowanie złej paszy może skutkować znoszeniem niskiej jakości jaj, które nie będą nadawać się na sprzedaż w skupie. Dlatego istotne jest dostarczenie zwierzętom zbilansowanego pokarmu, który zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Warto zaznaczyć, że alternatywną wersją jest tworzenie własnej mieszanki w oparciu o surowce dostępne na rynku. Jak zrobić paszę dla kur, aby zwierzęta były odpowiednio odżywione? Jakich składników należy szukać w gotowych mieszankach dostępnych w sklepie?
Spis treści
Co podawać kurczętom, a co dorosłym kurom?
Małe zwierzęta powinny otrzymywać pokarm dużo bardziej rozdrobniony, aby był przez nie łatwiej przyswajalny. Dzięki temu zwierzęta są dużo zdrowsze i rosną szybciej.
W przypadku kurcząt sprawdzą się:
- otręby,
- zioła (np. pokrzywa, krwawnik, lucerna)
- buraki pastewne,
- warzywa (np. kapusta).
Dorosłe kury wymagają natomiast ziarna takiego jak: pszenica, jęczmień, kukurydza, owies, orkisz, ryż, sorgo. Ponadto, w formie uzupełnienia pokarmu, można stosować suszone wytłoki z owoców czy warzywne odpady. Dorosłe kury wymagają również suplementacji białkiem. W tym celu rekomenduje się stosowanie śruty sojowej bądź słonecznikowej.
Pasza dla kur – o czym należy pamiętać?
Pokarm dla kur jest również uzależniony od pory roku. Jeżeli zwierzęta przebywają na wolnym wybiegu, łatwiej im samodzielnie zdobyć wartościowy pokarm. Jednakże w chłodnych miesiącach roku i w przypadku hodowli zamkniętych, istotne jest dodawanie do paszy witamin takich jak A, D2, D3 oraz B12 oraz suplementacji wapnia, fosforu, sodu, żelaza, miedzi, cynku i jodu. Te składniki pozwolą odpowiednio rozwijać się kurom oraz sprawią, że jajka będą nie tylko bardzo smaczne, ale również bogate w składniki odżywcze.
Hodowla drobiu – dlaczego dobór paszy jest tak ważny?
Błędy żywieniowe, które dotyczą kur niosek, mogą negatywnie oddziaływać na nieśność i cechy jakościowe jaj. Zbyt mała ilość białka oraz aminokwasów objawia się w hodowli zmniejszeniem masy jaj. Natomiast niedobory wapnia, fosforu oraz witaminy D3 skutkują wytwarzaniem cienkiej skorupy, która jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, przez co jajko łatwiej ulega pęknięciu. Zielonka oraz susz również wpływają na jakość jajka, w szczególności na kolor żółtka. Karmienie kur zbyt dużą ilością śruty rzepakowej i rzepaku objawia się pogorszeniem smaku i zapachu jaj.
Powyższe informacje wyraźnie pokazują jak istotny jest dobór paszy dla kur. Nieodpowiednie karmienie zwierząt znacząco wpłynie na jakość hodowli, powodując obniżenie ceny jaj lub mięsa. Szczególnie ważny jest również stały dostęp do wody. Brak odpowiedniej ilości płynu wpłynie nie tylko na ogólne osłabienie zwierzęcia, ale również będzie skutkował gorszymi jajkami pod względem jakościowym, co będzie wymagało obniżenia ceny przez hodowców. Z tej przyczyny warto zwrócić uwagę na pokarm przyswajany przez kury i zdecydować się na dawkowanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.