Porady

Jak dobrać noże do wertykulatora?

Kosiarka nie jest jedynym narzędziem do pielęgnacji trawnika. Wymaga on wielu zabiegów i pracy, żeby wyglądać atrakcyjnie. Zalegający mech i rozrastające się pędy powodują, że zielona powierzchnia traci swoją kondycję. Aby usunąć filc i zwiększyć przepuszczalność gleby stosuje się maszynę do rozluźniania ziemi. Ale czym właściwie jest wertykulator?

Czym jest wertykulator? 

Urządzenie zwane wertykulatorem penetruje głębsze warstwy gleby usuwając z niej zaległe resztki roślin oraz chwasty. Po sezonie zimowym w ziemi znajdują się rozkładające się fragmenty mchu, filcu oraz zanieczyszczenia. Noże do wertykulatora wychwytują, grabią i podnoszą złogi, dzięki czemu gleba nabiera lepszej kondycji. Lepiej przepuszcza powietrze oraz wodę, która może swobodnie płynąć do korzeni. Wertykulator jest wyposażony w wałek z osadzonymi nożami, które wnikają głęboko w warstwę darni. Sprzyja to lepszemu napowietrzaniu oraz zabiegom regeneracyjnym. Dzięki funkcji regulacji możliwa jest zmiana docelowej głębokości roboczej maszyn i tym samym dotarcie do niższych warstwa ziemi. 

Jakie noże stosuje się w wertykulatorach? 

Ze względu na rodzaj konstrukcji i rolę w zabiegach oczyszczających noże do wertykulatora podzielono na kilka kategorii: 

  • noże o charakterze stałym – nie zmieniają pozycji w stosunku do wału roboczego. Posiadają dwie ostre krawędzie o grubości ok. 3 mm i są oddalone o około 2 cm. Są to uniwersalne noże, które obsłużą większość trawników. 
  • noże wahliwe – składają się z kompletu dwóch ostrzy osadzonych na pojedynczym uchwycie. Sprawdzają się na trawnikach zanieczyszczonych kamieniami, żwirem lub większymi chwastami. Mają większe możliwości działania od noży stałych. Każdy nóż wahliwy posiada powlekane oczko z nylonu, które wspomaga obracanie się podczas pracy wertykulatora.  
  • noże podwójnie zagęszczone – są zamontowane na stałe, ale każdy nóż posiada tylko jedno ostrze. Termin “podwójny” oznacza dwukrotnie większą ilość noży na szerokości roboczej. Te noże są odpowiednie do wrażliwych trawników, które najczęściej spotyka się na polach golfowych. Mimo niewielkiej grubości noże dwukrotnie zagęszczone mogą pracować nawet 100 godzin. 

Dzięki możliwości dobrania noży do trawnika można lepiej zadbać o kondycję i estetykę terenów zielonych. Nie należy zapominać o dobraniu typu wertykulatora do powierzchni trawy. Jeśli trawnik jest bardzo zniszczony – porasta go duża warstwa filcu, trawa jest splątana i żółta – to lepiej użyć urządzenia o napędzie spalinowym. Dysponuje on większą mocą niż wertykulatory elektryczne i lepiej poradzi sobie z regeneracją gleby.   

wertykulator ręczny
Wertykulator ręczny

Kiedy można wymienić noże? 

Profesjonalne noże do wertykulatora są samoostrzące i nie wymagają dodatkowego ostrzenia. Ich wymiana następuje dopiero w momencie, gdy są całkowicie zużyte. Ważną kwestią jest jednoczesna wymiana wszystkich noży. Pozwala to na zachowanie równomiernej pracy wertykulatora. Należy pamiętać, że wymiana tylko kilku noży może zakłócić proces oczyszczania trawy i pozostawić zaległe warstwy filcu oraz mchu.  

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close