Szacuje się, że do wytworzenia 1 litra mleka krowa potrzebuje około 3 litrów wody. W czasie szczytowego okresu laktacji krowy mogą spożywać nawet 23 kilogramy suchej masy — wówczas dzienne zapotrzebowanie na wodę przekracza 150 litrów. Jeśli mają stały dostęp do wody, to piją ją niezwykle szybko i w dużych ilościach, kiedy natomiast dostęp ten zostanie ograniczony, wówczas będą piły wolnej i mniej — jednak wtedy zmaleje ilość produkowanego przez nie mleka. Zwierzęta powinny mieć zapewnioną wodę zarówno w budynkach gospodarczych, jak i na pastwiskach, ponieważ najwięcej wody piją podczas jedzenia oraz bezpośrednio po udoju.
Spis treści
Jak dobrać poidło dla bydła?
Wybierają poidło dla bydła, przede wszystkim należy skoncentrować się na tym, aby miało ono solidną konstrukcję — odporną na uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na zakup poideł metalowych, należy najpierw upewnić się, czy są one odporne na korozję, jeżeli natomiast są wykonane z tworzywa sztucznego, to trzeba zadbać o to, aby wybrać taki materiał, który nie będzie niebezpieczny dla zwierząt. Bardzo ważna jest także powierzchnia — powinna być ona gładka, aby jak najłatwiej można było czyścić poidła i zmywać z nich zanieczyszczenia. Ponadto, krawędzie muszą być zaokrąglone, aby zwierzęta nie zrobiły sobie krzywdy. Na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje poideł dla bydła:
- poidła miskowe — zapewniają ciągły dostęp do świeżej wody, która uzupełniana jest na bieżąco ze zbiornika podłączonego do poidła.
- poidła podgrzewane — przydatne zwłaszcza w okresach zimowych, tego rodzaju poidła wyposażone są w grzałkę, która sprawia, że woda nie zamarznie podczas mrozów.
- poidła pastwiskowe — jest to system poideł, który składa się z głównego zbiornika wody oraz poideł rozmieszczonych w jego obrębie.
Jak zapewnić wodę na pastwisku?
Bydło powinno zawsze mieć dostęp do świeżej wody, w tym również na pastwisku. Najczęściej woda jest tam dowożona w beczkach lub innych zbiornikach do rozdysponowywania do mniejszych poideł zlokalizowanych na łące. Metoda ta jest jednak bardzo pracochłonna i wymaga poświęcenia dużej ilości czasu na dowożenie świeżej wody, sprawdzanie jej stanu, uzupełnianie poideł dla bydła. Decydują się na to rozwiązanie, trzeba też zastanowić się nad tym, czy woda będzie w stanie utrzymywać swoją jakość. Stojąc w zbiorniku przez dłuższy czas, może stać się mocno zanieczyszczona, przez co przestanie być zdatna do picia. Jest to szczególnie problematyczne przy wysokich temperaturach. Co zatem można zrobić?
W miarę możliwości warto zastanowić się nad doprowadzeniem do pastwiska bieżącej wody, którą będzie można uzupełniać poidła dla bydła. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli poideł pastwiskowych wyposażonych m.in. w zawory pływakowe, które pozwalają automatycznie uzupełnić zużywaną wodę, dzięki czemu wizyty na pastwisku nie muszą być tak częste, jak w przypadku tradycyjnych metod.