Maszyny rolniczePorady

Jak zadbać o pług w gospodarstwie rolnym?

Pług to jedna z najważniejszych maszyn w gospodarstwach rolnych. Jego zadaniem jest odpowiednie przygotowanie pola pod uprawę. Warto o niego odpowiednio zadbać, aby nie odmówił posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. W dalszej części naszego artykułu podpowiemy, jak przygotować pług do sezonu. Opiszemy też najczęstsze usterki oraz sposoby przeciwdziałania im. Dowiesz się również, gdzie kupić dobrej jakości części do pługów.

Czyszczenie i konserwacja

Elementy robocze pługu, które wchodzą w bezpośredni kontakt z podłożem, są najbardziej narażone na uszkodzenia i wystąpienie rdzy. Wynika to z tego, że w czasie orania lemiesze i odkładnice poddawane są bardzo intensywnemu tarciu, przez co warstwa środków konserwujących szybko ulega starciu. Po zakończeniu pracy, należy dokładnie oczyścić maszynę z resztek ziemi, przy czym szczególną uwagę trzeba zwrócić właśnie na części robocze. Jeśli tego zaniechasz, bardzo szybko da o sobie znać korozja. Trzeba o tym pamiętać nawet w przypadku stosunkowo nowych sprzętów czy rzadko użytkowanych.

Przed odstawieniem pługu na spoczynek, należy zabezpieczyć blachę w miejscach, w których doszło do ubytku lakieru. Najlepszy w tym przypadku będzie podkład epoksydowy w sprayu, który po wyczyszczeniu powierzchni należy dość grubo nanieść na lemiesze, odkładnice i inne elementy robocze. To najlepszy sposób na przeciwdziałanie korozji.

Rama pługu

Rama pługu to bardzo ważny element, ponieważ przenosi największe obciążenia. Stąd warto co jakiś czas (przynajmniej raz w sezonie) skontrolować jej stan. Warto zrobić to po dokładnym wyczyszczeniu maszyny, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Sprawdź, czy nie pojawiają się pęknięcia, ślady korozji czy inne objawy świadczące o uszkodzeniu. Tego typu usterki naprawia się zwykle przy użyciu spawarki. Czasami dochodzi też do zerwania jednej ze śrub mocujących.

Gdzie kupić części do pługów?

Większość napraw wymaga zastosowania odpowiednio dobranych części do pługów. Warto zwracać uwagę na to, aby stosowane komponenty wyróżniały wysoką jakością, wytrzymałością i pochodziły od renomowanych producentów. Nie ma konieczności używania wyłącznie oryginalnych komponentów. Szczególnie w przypadku starszych modeli pługów jest to nieekonomiczne i całkowicie nieuzasadnione. Warto skorzystać z części zamiennych, które dostępne są w internetowych sklepach rolniczych.

Warto odpowiednio zadbać o pług, ponieważ jest to maszyna, która zdecydowanie przydaje się w każdym gospodarstwie rolnym. Tak naprawdę wystarczy wykonać kilka prostych czynności, które pozwolą na solidne zabezpieczenie elementów roboczych przed korozją i wzmocnienie konstrukcji ramy. Zakup części do pługów też nie będzie problemem, gdyż można wygodnie zamówić je w internetowych sklepach rolniczych.

 

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close