Siłowniki hydrauliczne to urządzenia niezwykle przydatne w wielu branżach przemysłu. Nazywane są również cylindrami hydraulicznymi lub silnikami hydrostatycznymi. Zastosowanie siłowników w układach hydraulicznych jest bardzo istotne w przypadku ciężkich maszyn i pojazdów stosowanych w budownictwie, hutnictwie i rolnictwie, na przykład w prasach hydraulicznych, walcarkach i podnośnikach.
Podstawową metodą działania siłowników hydraulicznych jest zmiana energii pod wpływem ciśnienia, wytwarzanego przez ciecz. W tym przypadku jest to specjalny zagęszczony olej hydrauliczny, który umożliwia wprawienie w ruch poszczególnych elementów układu. Innymi słowy, siłowniki hydrauliczne służą do wytwarzania odpowiedniej mocy potrzebnej do funkcjonowania mechanizmów ciężkich maszyn roboczych.
Spis treści
Jakie są rodzaje siłowników hydraulicznych?
Siłowniki hydrauliczne możemy podzielić na cztery podstawowe rodzaje, ze względu na ruch tłoczyska – podstawowego elementu cylindra:
- siłownik hydrauliczny o jednostronnym działaniu, gdzie ruch suwu roboczego odbywa się tylko w jednym kierunku,
- siłownik hydrauliczny o dwustronnym działaniu – suwy robocze poruszają się w przeciwnych kierunkach,
- siłownik tandemowy, który umożliwia zwiększenie mocy całego układu,
- siłownik teleskopowy, umożliwiający wydłużanie i skracanie suwu roboczego.
Jakie zastosowanie mają siłowniki hydrauliczne w rolnictwie?
Siłowniki hydrauliczne są powszechnie wykorzystywane w rolnictwie z kilku powodów. Przede wszystkim generują one bardzo dużą moc, dlatego wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie niezbędne jest użycie dużej siły do sprawnego działania sprzętów i maszyn. Siłowniki służą do operowania ruchomymi częściami roboczymi w traktorach, do poruszania lemieszami, a także do podnoszenia siewników i opryskiwaczy. Cylindry hydrauliczne są obecnie powszechnie wykorzystywane do budowy i sprawnego działania ciągników, turów oraz różnego rodzaju przyczep.
Do prawidłowego działania maszyny rolniczej niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego rodzaju siłownika. W zależności od tego, czy urządzenie ma wykonywać ruch obrotowy czy prostoliniowy oraz czy ma być sterowane jednostronnie czy obustronnie, zastosowanie będą miały różne rodzaje cylindrów.
Jakie zalety posiadają siłowniki hydrauliczne?
Wykorzystanie siłowników hydraulicznych w maszynach rolniczych `ma wiele zalet, głównie ze względu na precyzję ich działania oraz nieskomplikowaną konstrukcję. Obsługa siłowników hydraulicznych jest prosta. Można nimi łatwo sterować w dowolny sposób, czyli wykonywać rozmaite manewry, takie jak przyspieszanie, zwalnianie oraz zatrzymywanie. Niezwykle ważnym aspektem działania siłowników hydraulicznych jest również bezpieczeństwo eksploatacji. W siłownikach tego typu nie ma elementów elektrycznych, dlatego nie ma niebezpieczeństwa wydobycia się iskry podczas prac, co mogłoby mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje, szczególnie w przypadku prac polowych. Gdy dojdzie do awarii siłownika hydraulicznego, element można zregenerować, naprawić lub wymienić przy stosunkowo stosunkowo niewielkich nakładach finansowych. Na rynku istnieje wiele firm, zajmujących się naprawą cylindrów hydraulicznych.