Maszyny rolniczePorady

Jak wyremontować i zabezpieczyć pług?

Pług to jedna z najważniejszych maszyn na każdym gospodarstwie rolnym. Warto dbać o jego stan, ponieważ zakup nowego to spory wydatek. Starsze pługi można skutecznie odnowić i zabezpieczyć przed korozją. Dzięki temu będziesz cieszyć się ich bezawaryjną pracą przez znacznie dłuższy czas. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o dobry stan pługa.

Wymiana uszkodzonych elementów

Rozpoczynając pracę, należy najpierw sprawdzić stan lemieszy i odkładnic. Jeżeli elementy te są w złym stanie, trzeba wymienić je na nowe. Części do pługa kupisz w każdym sklepie rolniczym, również online. Warto skorzystać z oferty internetowych sklepów rolniczych, ponieważ zwykle oferują one części zamienne w znacznie atrakcyjniejszych cenach niż stacjonarnie. Co więcej, ich asortyment jest bardziej urozmaicony, a zamówienia można dokonać nie ruszając się z domu. To rozwiązanie, z którego korzysta obecnie coraz więcej rolników.

Po kilku sezonach intensywnej pracy może okazać się, że wymiany wymagają wszystkie lemiesze i odkładnice. Jeżeli tak jest, nie zwlekaj z niezbędnymi naprawami. Pług to jedna z najważniejszych maszyn, która umożliwia odpowiednie przygotowanie ziemi pod uprawę. Bez prawidłowo wykonanej orki nie uda się uzyskać satysfakcjonujących plonów. Oprócz samych elementów roboczych warto również zwrócić uwagę na spawy oraz połączenia skręcane śrubami. Jeżeli zauważysz jakieś pęknięcia czy odkształcenia, musisz jak najszybciej naprawić usterki. Inaczej w trakcie pracy pług może ulec poważnemu uszkodzeniu lub nie będziesz w stanie poprawnie go ustawić.

Usuwanie korozji i zabezpieczanie

Kolejnym etapem jest przywrócenie pługa do fabrycznego wyglądu. Mocno skorodowane elementy metalowe będą zużywać się o wiele szybciej. Stąd też całą korozję warto usunąć, stosując do tego celu tarcze szlifierskie oraz szczotki druciane. Następnie trzeba nałożyć podkład reaktywny, który stanowi skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Najlepiej nadają się do tego celu podkłady epoksydowe ze względu na ich specyficzne właściwości chemiczne. W internetowych sklepach rolniczych kupisz wszystkie niezbędne produkty, w tym zarówno części do pługa, jak i podkłady oraz farby. Ostatecznie należy całą konstrukcję pomalować – oczywiście poza tymi elementami, które są nowe, a więc posiadają stosowne zabezpieczenie fabryczne. Pozostawienie na wierzchu samego podkładu reaktywnego nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jego odporność na warunki atmosferyczne nie jest tak dobra, jak porządnego lakieru. Można więc pomalować pług farbą na pędzel, w sprayu albo też pistoletem lakierniczym. Wszystko zależy od tego, czy chcesz osiągnąć jedynie dobre zabezpieczenie, czy również odpowiedni efekt wizualny.

Remont i zabezpieczenie pługa to istotna inwestycja w gospodarstwo rolne. Warto w podobny sposób potraktować również inne maszyny, które są regularnie używane. Sprawny i odnowiony park maszynowy nie tylko cieszy oko, ale również zmniejsza ryzyko awarii i niespodziewanych uszkodzeń w trakcie sezonu. Zdecydowanie warto poświęcić maszynom nieco troski, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy wolnego czasu od pracy jest nieco więcej.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close