Maszyny rolniczePorady

Jak rozpoznać awarię pompy hydraulicznej w ciągniku?

Jednym z najistotniejszych układów w ciągniku rolniczym jest instalacja hydrauliczna. Bez niej trudno byłoby wykonywać jakiekolwiek prace polowe, przede wszystkim z uwagi na brak możliwości podnoszenia i opuszczenia podpiętych maszyn rolniczych. Niestety z wiekiem wydajność pompy — serca układu — będzie nieco spadać. Podpowiadamy, w jaki sposób zawczasu przewidzieć zbliżającą się awarię, aby dokonać regeneracji lub wymiany przed wystąpieniem poważnych i kosztownych problemów. 

Jak działa pompa hydrauliki?

Na początku warto poznać sposób działania instalacji. Oprócz samej pompy hydraulicznej znajdują się w niej także przewody, zawory i siłowniki. Jako olej najczęściej wykorzystywany jest płyn smarujący skrzynię biegów — tak jest m.in. w ciągnikach krajowej produkcji Ursus. Pompa pobiera olej i przetłacza go przewodami do dalszej części układu. Jest napędzana bezpośrednio przez silnik, przy czym wiele traktorów pozwala na odłączenie napędu z wykorzystaniem odpowiedniej dźwigni lub wyłącznika, jeśli byłaby taka potrzeba. Następnie ciśnienie trafia do zaworów sterujących, czyli chociażby tego pozwalającego na unoszenie i opuszczanie podnośnika TUZ. Gdy chcemy podnieść podłączoną maszynę i przesuwamy drążek zaworu w odpowiednią stronę, olej pod ciśnieniem trafia do siłownika, wypełniając go, co pozwala na uniesienie dolnych zaczepów TUZ-a. Pompa hydrauliczna zasila również obwód zewnętrzny, który można wykorzystać np. do automatycznego kiprowania przyczepy. Może również zasilać instalację przedniego ładowacza TUR-a.

Pierwsze symptomy zużycia

Awaria pompy nigdy nie następuje z dnia na dzień. Na początku można zaobserwować powolne obniżanie się wydajności układu hydraulicznego. Przykładowo, podniesienie cięższej maszyny TUZ-em będzie wymagało wyższych niż dotychczas obrotów silnika lub też nie uda się to w ogóle. Trzeba jednak rozróżnić awarię siłownika TUZ-a od awarii pompy hydraulicznej. Jeżeli po podniesieniu podnośnik samoczynnie opada, gdy zgasimy silnik, oznacza to, że problemem jest nieszczelny siłownik. Wtedy również pojawią się kłopoty przy podnoszeniu cięższych maszyn. Jeśli jednak zauważysz, że podnośnik nie opada, a uniesienie większej masy nadal jest problematyczne, oznacza to, że zużyciu ulega pompa i nie wytwarza już odpowiedniego ciśnienia. Pojawi się też wyraźny spadek wydajności hydrauliki zewnętrznej.

Jak naprawić usterkę?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to sprawdzenie stanu oleju w skrzyni biegów i filtra układu hydrauliki. Zbyt niski poziom płynu, a także mocno zapchany wkład filtrujący dadzą identyczne objawy, jakie wywołałaby uszkodzona pompa. Dopiero gdy te działania nie przyniosą rezultatu, będzie to oznaczać konieczność wymontowania urządzenia z traktora. Pompa hydrauliczna z powodzeniem może zostać zregenerowana. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie od kupna nowego egzemplarza, jednak w skrajnych przypadkach może się okazać, że naprawa nie będzie niemożliwa. W przypadku potrzeby zakupu nowej pompy poleca się skorzystać z oferty sklepu rolniczego online. Można tam znaleźć zamienniki oryginalnych pomp, których jakość jest zbliżona do fabrycznych części, a ceny bardzo atrakcyjne.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close