
Wielkimi krokami zbliża się lato 2020. Mimo, że w tym roku będzie ono wyglądało inaczej, rolnicy nie mogą zapomnieć o koniecznych do wykonania pracach. Przed żniwami konieczne jest przygotowanie kombajnu do wzmożonych prac. Jest to bardzo ważne, ponieważ niesprawna maszyna rolnicza, może sprawić wiele problemów.
Spis treści
Od czego zacząć przygotowania do żniw?
Aby przygotować kombajn do żniw, konieczne jest dokładne przejrzenie wszelkich jego podzespołów. Tylko w taki sposób można się upewnić, czy będzie on spełniał swoje zadanie. W przypadku uszkodzenia jakiejś części warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy, który w dobie koronawirusa cieszy się niezwykłym zainteresowaniem i to właśnie w takich sklepach głównie odbywają się wszelkie zakupy!
W pierwszej kolejności warto wykonać próbę rozruchu. W przypadku dłuższego, zimowego przestoju mechanicy zgodnie twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest stopniowe uruchamianie maszyny rolniczej, tak aby pasy klinowe nie zostały przeciążone. Podczas wykonywania tej czynności, warto także przyjrzeć się w jakim stopniu naładowany jest akumulator i w jakim stanie jest instalacja elektryczna oraz czy działa prawidłowo.
Czasem po dłuższym postoju nie można odpalić kombajnu. Przyczyną takich problemów może być np. niesprawnie działająca elektronika lub gryzonie, które uszkodziły maszynę. Ważne jest, aby po sezonie jak najbardziej dokładnie oczyścić maszynę z resztek, które zostały po żniwach, aby nie zwabić szkodników!
O czym pamiętać podczas przygotowywania maszyny do żniw?
Przygotowując maszynę do żniw trzeba przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo. Często można usłyszeć o wypadkach rolniczych właśnie z udziałem kombajnu. Jeżeli trzeba zespawać jakieś części do kombajnów, warto spróbować wymontować je z maszyny. Jeżeli nie jest to możliwe konieczne jest osłonięcie miejsc spawania specjalnymi ekranami, które chronią przed odpryskującymi iskrami. W pogotowiu warto mieć także gaśnicę. Przegląd instalacji elektrycznej w maszynie rolniczej powinien wykonać doświadczony i wykwalifikowany fachowiec!

Zespół żniwny – przegląd
Kolejną kwestią jest sprawdzenie zespołu żniwnego. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić jaki jest stan palców, czy nie są one w dobrym stanie i czy nie wymagają prostowania. Takie same działanie trzeba wykonać z nożykami kosy. Następnym krokiem jest sprawdzenie układów napędu kosy. Konieczne jest nasmarowanie główki, a także określenie dokładnego stanu przekładni kątowej. Niezwykle ważne jest także sprawdzenie ustawienia kosy. Jak wspomniano wcześniej konieczna jest także wymiana wszelkich niesprawnych części maszyny.
Podczas przeglądu kombajnu przed żniwami, duże znaczenie ma sprawdzenie stanu nagarniacza i sprzęgła przeciążeniowego. Trzeba upewnić się czy nie ma tam żadnych przecieków. Świadczyć mogą o tym zmienione barwy. Uwagę należy także zwrócić na listwy w przenośniku, ponieważ powinny one być ułożone na jednej płaszczyźnie. Jeżeli są one w jakiś sposób pogięte czy zniekształcone materiał z pewnością nie będzie przez niego przepływał płynnie.