Uprawy

Ochrona buraków cukrowych – mechaniczne i chemiczne metody zwalczania chwastów

Uprawa buraka cukrowego może stać jedną z najbardziej dochodowych, jednak plony muszą być większe niż 350 kwintali z ha. Aby uzyskać taki wynik trzeba przestrzegać metod prawidłowej agrotechniki buraka cukrowego. Jest to możliwe nie tylko na najbardziej wartościowych ziemiach, trzeba tylko zadbać o prawidłową ochronę buraków cukrowych. Chodzi o metody mechaniczne i chemiczne zwalczania chwastów, które konkurują z burakami o wodę. Największymi wrogami tych warzyw są chwasty jednoliścienne. Środki ochrony roślin można zamówić w internetowym sklepie rolniczym i czekać na dostarczenie przesyłki.

Zabiegi mechaniczne w celu ochrony buraka cukrowego

Dla ochrony buraka cukrowego wykorzystywane są herbicydy, ale zabiegi mechaniczne są również nieodłącznym orężem do walki chwastami przede wszystkim ze ślazem i burakochwastami. Rolnicy korzystają z takich narzędzi jak: pielniki szczotkowe, szczotkowo-palcowe, wąsowe, pielniki torsyjne i pielniki pneumatyczne. Takie elementy robocze przyczepiane są do ciągnika i wykonywane jest fizyczne niszczenie części naziemnej i podziemnej chwastów. Jest to metoda przyjazna środowisku i coraz bardziej doceniana przez rolników, którzy dążą do ograniczenia chemii do produkcji.

Szczotki pilników niszczą chwasty w międzyrzędziach na różnych głębokościach. Mechaniczne metody ochrony buraka cukrowego mają na celu zmęczenie i osłabienie chwastów. Aby pozbyć się perzu z pola konieczne jest głębokie przeoranie ziemi w czasie jesiennej orki. Natomiast po zbiorze zbóż konieczne spulchnianie gleby. Rolnicy mający doświadczenie w uprawie buraka cukrowego wiedzą, że wykonanie zespołu uprawek po zbiorze przedplonu pozwala na pozbycie się zarówno wschodzących, jak i rosnących chwastów nawet do 60 procent możliwego zachwaszczenia.

Efektywne prace można wykonać wykorzystując brony talerzowe, pług i kultywator. W każdym przypadku potrzebny jest sprawny traktor, w internetowym sklepie rolniczym można zamówić części do ciągników, a także części do kombajnów. Sprzedawane zamienniki to części wysokiej, jakości nie gorsze niż oryginały a dostępne w atrakcyjnej cenie. Sprawny ciągnik to ogromne wsparcie dla pracy rolnika i w ochronie buraka cukrowego. Burak bez chwastów w sąsiedztwie rośnie zdrowo i szybko, co pozwala uzyskać dobre plony i dochody z jego uprawy.

Chemiczne zwalczanie chwastów dla ochrony buraka cukrowego

W ograniczenia wzrostu chwastów na plantacji buraka cukrowego trzeba zadbać o profilaktykę, czyli stanowisko w płodozmianie, terminowy siew, nawożenie mineralne. Wykorzystywanie metod nie chemicznych będzie niewystarczające, trzeba wybrać również inną metodę walki z chwastami, które zagrażają burakom. Nieodpowiednio wykonany zabieg zwalczania chwastów może przyczynić się do zmniejszenia plonów korzeni buraków cukrowych, zawartości cukru i trudniejszego zbioru.

Należy wybrać najkorzystniejsze środki ochrony roślin do zwalczania chwastów w czasie wschodu do zakrycia międzyrzędzi. Jak już wspomniano chwasty jednoliścienne i perz są największym zagrożeniem dla buraka cukrowego i szybko rosną. Również owies głuchy występuje w dużym nasileniu jest niebezpieczny dla plonów. Wielu specjalistów od agrotechniki wskazuje na zabiegi herbicydowe, jako najskuteczniejszy sposób na odchwaszczenie gleby. Należą do nich preparaty zawierające w swoim składzie Chizalofop-P-etylu, który poza zwalczaniem chwastów zapewnia bezpieczeństwo dla młodych roślin buraka. Taki środek powinien być stosowany nalistnie, gdy chwasty już wzejdą.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close