W ostatnim czasie jesteśmy świadkami dość znaczących zmian klimatycznych. Przez ostatnie kilka lat nie było prawdziwej zimy. Anomalie klimatyczne są coraz mocniej odczuwalne i niestety ma to dość duży wpływ na całą gospodarkę. Niektóre gatunki zamiast zimowego spoczynku przedwcześnie rozkwitają, a w momencie niespodziewanych mrozów marzną i w ten sposób nie są w stanie przynieść oczekiwanych owoców. Warto wiedzieć, jak ciepłe zimy wpływają na uprawę roślin i jak dostosować pielęgnację do panujących warunków.
Spis treści
Skutki ciepłych zim w Polsce
Ciepłe zimy w Polsce to niestety norma. Anomalie te sprawiają, że rośliny są zdezorientowane i ich rozwój jest dość chaotyczny. Niektóre gatunki kwitną nawet na przełomie jesieni i zimy, co absolutnie nie powinno mieć miejsca.
Ocieplenie klimatu pozwala na uprawianie roślin, które są mniej wrażliwe na niskie temperatury. Jednak sytuacja ta niekorzystnie wpływa na wszelkie gatunki typowe dla naszego kraju. Wiele owoców i warzyw może na tym bardzo ucierpieć. Nieprzygotowane rośliny znacznie cierpią i narażają rolników na znaczne straty. Aby zbiory nie były mniejsze niż do tej pory, warto zdecydować się na odpowiedni sposób pielęgnacji.
Jak dbać o ogród, aby zbiory nie ucierpiały z powodu zmian klimatycznych
Z uwagi na postępujące zmiany klimatyczne warto przestrzegać kilku znaczących zasad. Przede wszystkim warto pamiętać, żeby nie okrywać roślin o mniejszej mrozoodporności na początku jesieni, tylko wtedy kiedy temperatury faktycznie będą wystarczająco niskie. Sytuacje należy monitorować na bieżąco. W przeciwnym razie rośliny mogą się zaparzyć pod okryciem.
Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę jest podlewanie roślin. Z uwagi na wyższe temperatury, rośliny nie wchodzą w stan spoczynku, dlatego potrzebują one ciągłego dostępu do wody, aby nie były przesuszone. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciepłe zimy często przebiegają zarówno bez opadów śniegu jak i deszczu.
Rośliny, które zakwitły w niewłaściwym momencie i są narażone na nagłe spadki temperatur powinny być wyposażone w dodatkową warstwę ściółki, a także w okrycie ze słomy i gałązek. Większość gatunków jest przyzwyczajona do przymrozków, jednak zdecydowanie nie wszystkie, dlatego warto o nie odpowiednio zadbać.
Warto odwiedzić internetowy sklep rolniczy i zaopatrzyć się w specjalne opryski i preparaty, które zabezpieczą rośliny przed szkodnikami, które mogą przetrwać zimę i zagrażać roślinom. Ich stosowanie może znacznie pomóc przetrwać ciężką porę roku. Warto jednak skonsultować wybór z osobami, które mają odpowiednią wiedzę w tym temacie. Z pewnością pomogą one dobrać odpowiednie środki.
Wiele wskazuje na to, że zmiany klimatyczne to nie chwilowa anomalia, ale norma do której przyjdzie nam się przyzwyczaić. Dlatego warto już teraz podjąć odpowiednie kroki, aby zatroszczyć się o dobry stan plonów. Warto też dostosować warunki uprawy roli do aktualnej sytuacji. Jest to bardzo ważne, aby rolnicy nie odnotowali zbyt dużych strat.