Porady

Zaczep rolniczy – dlaczego warto go mieć?

W każdym gospodarstwie rolnym obecnych jest wiele maszyn rolniczych. Jednak trudno wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie także bez przyczepy. Wykorzystywane są one do wielu czynności. Od przewozu paszy dla zwierząt po urządzenia rolnicze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli przyczep. Jednak, aby można było ją dołączyć do ciągnika potrzeby jest odpowiedni zaczep. Warto wiedzieć jakie są rodzaje zaczepów, aby wybrać ten idealny.

Zaczep typu „ucho”

Zaczep rolniczy to niezwykle ważny element. Pozwala na przyłączenie przyczepy do traktora. Pamiętać jednak trzeba, że zaczep musi być odpowiednio dobrany. To on bowiem głównie odczuwa ciężar przyczepy. Przy każdym ruszeniu najbardziej obciążony jest właśnie zaczep. Na rynku dostępne są różne rodzaje zaczepów. Jednym z nich jest zaczep typu „ucho”. Jest to najpopularniejszy rodzaj zaczepu rolniczego. Największą jego zaletą jest uniwersalność. Pasuje do niemal każdego modelu ciągnika. Często jednak otwór w tym typie zaczepu potrafi się wyrobić. Można wówczas odczuwać nieco większe wstrząsy podczas jazdy. Jest jednak sposób na to jak sobie z tym poradzić. W otwór wystarczy wprasować dodatkową tuleję. Dokonując zakupu zaczepu typu „ucho” uwagę zwrócić należy na takie parametry jak ciąg ucha dyszla oraz nacisk pionowy na dyszel. Uwagę zwrócić należy również na średnicę, aby nie zakupić zaczepu o zbyt dużej średnicy.

Zaczep kulowy

Innym rodzajem zaczepu jest zaczep kulowy. Choć najczęściej jest on wykorzystywany przy przyczepach samochodowych, to nie oznacza, że nie może być wykorzystywany w rolnictwie. Przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się dużym naciskiem. Co także ważne, są dość wygodne podczas sprzęgania. Jeśli chodzi o wykorzystanie zaczepów kulowych w rolnictwie to najczęściej stosuje się zaczepy kulowe K80. Jest tak głównie ze względu na dużą żywotność tego typu zaczepu.

Zaczep hitch

Ten zaczep rolniczy charakteryzuje się tym, iż elementem sprzęgającym jest hak. Co ważne, położenie haka może być zmieniane przy użyciu układu hydraulicznego ciągnika. Największymi zaletami zaczepu typu hitch jest duża funkcjonalność, komfort oraz bezpieczeństwo. Wszystko dzięki temu, że zmiana położenia dyszla w pionie nie wymaga jakiegokolwiek manipulowania przy zaczepie.

zaczep rolniczy

Stosowanie zaczepu rolniczego

Niezależnie od tego jaki rodzaj zaczepu rolniczego zostanie wybrany zawsze należy stosować się do kilku zaleceń przy jego stosowaniu. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Przede wszystkim zawsze należy bezwzględnie przestrzegać przestrzegać zaleceń producenta. Mowa tu o zaleceniach dotyczących maksymalnego zaczepu ciągnika. Bardzo ważne jest również zapewnienie właściwej pozycji dyszla względem ciągnika. Nie można oczywiście zapomnieć o zachowaniu ostrożności podczas sprzęgania.

Jakość zaczepu rolniczego

Rodzaj zaczepu to jedno. Bardzo ważna jest także jego jakość. Przy zakupie głównym kryterium nie powinna być wyłączenie cena. Dobrze jest postawić na produkt cechujący się wysoką jakością. Dlatego najlepszym miejscem do zakupu tego typu elementów będzie renomowany internetowy sklep rolniczy. Można mieć wtedy pewność, że zaczep posłuży przez wiele lat.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close