Porady

Akumulatory do ciągników – możesz kupić je online!

Nadchodzący okres jesienny i zimowy skłania do tego, by poważnie zająć się kondycją akumulatorów w traktorach. Jeżeli są one już stare, słabe i mocno wyeksploatowane, jest mała szansa że uda im się bez problemów odpalić silnik ciągnika, przy minusowych temperaturach. Zakup nowej baterii możemy przeprowadzić zarówno stacjonarnie, jak również online. W tym drugim przypadku cena będzie niższa, a dostawa prosto pod drzwi domu.

Czy na pewno potrzebujemy akumulatora?

Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy najpierw dokładnie sprawdzić stan baterii. Można to wykonać za pomocą testera akumulatorów, jednak jeśli takiego nie posiadamy, wystarczy zwykły miernik napięcia elektrycznego. Ustawiamy go na zakres prądu stałego i napięcie nieco powyżej 12 V (zazwyczaj najbliższy zakres pomiarowy wynosi 20 V lub 50 V). Następnie prosimy drugą osobę, by odpaliła ciągnik, a my sprawdzamy, jak nisko spadnie napięcie w trakcie pracy rozrusznika. Akumulatory do ciągników rolniczych często są łączone w pary, a każda z baterii dysponuje napięciem 6 V. W takim przypadku pomiar przeprowadzamy w taki sposób, by objąć miernikiem obydwa akumulatory będące w szeregu. Można też wykonać test każdej baterii z osobna, ustawiając skalę pomiarową na napięcie wyższe od 6 V (zazwyczaj 10 V lub 20 V, zależnie od miernika). Jeżeli w czasie rozruchu, mając w pełni naładowaną baterię, napięcie spadnie poniżej granicy 10 V, oznacza to że akumulator (bądź jeden z nich) nadaje się do wymiany. W przypadku badania pojedynczej baterii 6V, spadek napięcia nie powinien przekroczyć wartości 5 V.

cześci do ciągników

Jak dobrać właściwą baterię do ciągnika?

Gdy wiemy już, że obecny akumulator bądź akumulatory prawdopodobnie nie przetrwają zimy, powinniśmy zakupić nowe przed nastaniem pierwszych chłodów. Zanim jednak złożymy zamówienie, należy najpierw odczytać dane na samych bateriach. Mowa między innymi o napięciu znamionowym, pojemności, a także maksymalnym prądzie rozruchowym. W przypadku traktorów będą to wartości wysokie, zwłaszcza pojemność i prąd. Baterie warto również zmierzyć, ponieważ nowe muszą idealnie pasować na swoje miejsce. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni, kupując w sklepie internetowym wystarczy odszukać numer telefonu i zadzwonić do konsultanta. Podpowie nam jakie konkretnie akumulatory do ciągników rolniczych są zalecane do naszego traktora. Pomoże również złożyć i opłacić zamówienie online. Kurier przywiezie paczkę z nową baterią nawet w 48 godzin, jeżeli nasze zamówienie opłacimy natychmiastowo.

Zgodnie z polskimi przepisami środowiskowymi, stary akumulator należy oddać sprzedawcy, podczas zakupu nowego. W przypadku realizowania zamówienia online nie ma z tym najmniejszych problemów. Stare baterie odbierze od nas kurier, ten sam który przywiezie nowe akumulatory. Pozostaje już tylko zamontowanie ich do ciągnika, pilnując by nie zamienić ze sobą biegunów. Nowe baterie zazwyczaj są naładowane do pełna i bez problemu uruchomią silnik ciągnika. Pamiętajmy o oczyszczeniu klem oraz nałożeniu smaru, tak by zatrzymać proces utleniania i pogarszania się kontaktu elektrycznego z czasem.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close