Porady

Akumulator 12V w rolnictwie

Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów w ciągniku. Odpowiednia eksploatacja i konserwacja pozwolą cieszyć się jego długą żywotnością – dlatego warto wiedzieć, aby nie wystawiać akumulatora na działanie zbyt niskich temperatur, nie poddawać go zbytnim obciążeniom oraz nie przeładowywać go. 

Kiedy wymienić akumulator?

Akumulator nadaje się do wymiany wówczas, gdy kolor zawartych w nim elektrolitów staje się ciemnobrązowy – świadczy to o jego zużyciu. Ponadto szybkie i częste rozładowywanie – brak mocy rozruchu i nietrzymanie stopnia naładowania energii – oznaczają, że czas rozejrzeć się za nową baterią.

Warto rozważyć zakup coraz częściej montowanego w ciągnikach akumulatora 12V – wystarczy jeden taki zamiast dwóch 6V – jest to zdecydowanie tańsza i wygodniejsza alternatywa.  

Jak wybrać akumulator?

Na rynku jest wiele firm produkujących akumulatory. Wybór modeli i cen w sklepach jest więc przeogromny. Ważne jest by wiedzieć, jakie wymagania dla naszych maszyn i ciągników zaleca ich producent i jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej opłacalne. 

Nie musi to być drogi i markowy sprzęt – sklep internetowy bowiem oferuje najwyższej jakości materiały zamienne, które uchronią baterię przed kolejnym szybkim zużyciem. Profesjonalni doradcy online pomogą w wyborze akumulatora, a kurier dostarczy go pod wskazany adres – co istotnie pozwoli na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale i czasu.

Istotne kryteria, na które trzeba zwrócić uwagę:

  • zapotrzebowanie na moc akumulatora;
  • wielkość, kształt, typ;
  • rodzaj biegunów;
  • sposób zamontowania.

W rolnictwie używane są akumulatory kwasowo – ołowiowe z ciekłym elektrolitem oraz droższe i odporniejsze AGM z kwasem siarkowym. Akumulator z korkami – popularny, ale i uciążliwy w użytkowaniu – trzeba w nim regularnie sprawdzać poziom parującego elektrolitu i dolewać destylowaną wodę – wymaga więc pilnowania okresowych przeglądów. Akumulator bezobsługowy z kolei – to świetna propozycja dla współczesnych maszyn. Taki sprzęt ma wmontowany zawór bezpieczeństwa i tym samym niweluje ryzyko eksplozji.

Pojemność warto dobrać taką, jaką zalecił producent – zwiększając ją maksymalnie 10%. Akumulator z wyższym prądem rozruchowym jest silny i idealnie sprawdzi się zimą – zmniejszy ryzyko problemu z uruchomieniem pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że taki akumulator ma niższą żywotność i jest droższy.

Akumulator 12V w rolnictwie

Ciężkie maszyny, duży sprzęt wymaga użycia porządnej mocy. Najczęściej i najchętniej wybierany przez rolników  akumulator 12V do ciągnika to taki o prądzie rozruchowym mniej więcej 900 – 950A i pojemności 120Ah. Baterie są bardzo dobrej jakości, trwałe i mają udowodnioną niezawodność. Większość z oferowanych na rynku produktów jest objęta dwuletnią gwarancją. Okres ich eksploatacji jest jednak zdecydowanie dłuższy.

Wydajność modeli, solidna konstrukcja akumulatorów 12V jest możliwa dzięki zastosowaniu w nich najwyższej jakości materiałów i nowoczesnych technologii produkcji. Główną ich zaletą jest wysoka wytrzymałość na wstrząsy – sprawdzą się bowiem nawet w ekstremalnie trudnym terenie.

Decydując się na zakup przez internet warto przy okazji rozważyć zakup przewodów doprowadzających i klem – one bowiem odpowiadają za prawidłowe napięcie zarówno do poboru, jak i ładowania sprzętu.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close