Poznaniak to popularny siewnik mechaniczny wykorzystywany do wysiewu zbóż. Jego początki sięgają lat 60. XX wieku, kiedy został wypuszczony na rynek. Od tamtej pory przeszedł gruntowną modyfikację, a obecnie jest produkowany pod marką UNIA. Dzięki temu siewnik Poznaniak ma wiele części wspólnych z maszynami nowego producenta. Komponenty zamienne są łatwo dostępne na rynku, co niewątpliwie jest jedną z jego licznych zalet. Dlaczego jest to sprzęt godny uwagi?
Spis treści
Dlaczego warto wybrać siewnik Poznaniak?
Rolnicy, którzy stoją przed koniecznością zakupu maszyny, skrupulatnie analizują korzyści, jakie mogą osiągnąć, wybierając konkretny model. Sprawdzany jest każdy parametr techniczny, który może mieć bezpośredni wpływ na jakość i wydajność pracy. Nie inaczej jest w przypadku siewników Poznaniak.
Jest to siewnik produkowany w trzech wersjach o różnych szerokościach roboczych – od 2,5 do 3 metrów. Jego niewątpliwą zaletą jest także niewielka masa własna, co zwiększa możliwości pracy dodatkowych maszyn wraz z agregatem o konstrukcji zawieszanej. Można podpiąć go nawet pod ciągniki dysponujące mniejszą masą i siłą udźwigu.
Są też inne cechy, które przemawiają na korzyść siewnika Poznaniak:
- 2 rzędy redlic, które pozwalają na swobodną regulację głębokości siewu w zakresie do 7 cm,
- opcje większego rozstawu między rzędami, co pozwala działać na polu z dużą ilością resztek pożniwnych,
- możliwości dobrania redlic stopkowych lub talerzowych.
Do maszyn używających redlic typu V-Tech można dobrać koło, które gniecie ziarna i pozwala umieszczać je na właściwej głębokości. Operator maszyny może samodzielnie ustawić docisk redlic lub używając specjalnej belki obrotowej.
Dużą zaletą jest też łatwy dostęp do części do siewnika Poznaniak. Dzięki temu bez większego problemu można zrealizować większość napraw i czynności konserwacyjnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się zamienniki. W rolniczych sklepach internetowych można nabyć wysokiej jakości zamienne części do siewnika Poznaniak, które swoją jakością dorównują oryginałom.
Jak zbudowany jest siewnik?
W siewniku znajduje się skrzynia, w której przechowywany jest materiał siewny. Jest to bezstopniowe urządzenie pokryte żeliwną obudową. Za sprawą mocowanych elementów przekładni możliwe jest zwiększenie precyzji działania maszyny oraz zwiększenie jej żywotności.
Do ramy nośnej siewnika przymocowane są następujące elementy:
- koła jezdne z protektorem rolniczym,
- skrzynia z aparatem wysiewającym,
- redlice siewne.
Dzięki takiej konstrukcji rama charakteryzuje się dużą nośnością, stabilnością oraz lekkością. Przytwierdzona do niej belka zaczepowa świetnie nadaje się do agregowania do pojazdu.
Zaawansowane siewniki Poznaniak
Siewnik może mieć dodatkowe elementy wyposażenia zwiększające jego funkcjonalność. Są to m.in. nowoczesne sterowniki klasy Starter Reed oraz komputer pokładowy Pilot Seed, znacznie ułatwiające automatyzację pracy maszyny. Sterownik liczy przejazdy siewnika, po czym reguluje pracę ścieżek technologicznych. Podobną funkcję wykorzystuje się w rozsiewaczach czy opryskiwaczach. Z kolei komputer kontroluje takie aspekty pracy jak czas, ilość hektarów do obsiania czy prędkość jazdy. W przypadku problemów z synchronizacją pracy maszyny umożliwia przywrócenie jej optymalnego działania.