Maszyny rolniczePorady

Jak wybrać odpowiednią lampę ostrzegawczą LED do kombajnu?

Lampy ostrzegawcze do kombajnu z pewnością przydadzą się każdemu rolnikowi. Praca na roli nie jest łatwym zadaniem i wymaga dostosowania się do różnych zasad. Dotyczą one przede wszystkim odpowiedniego oświetlenia pojazdów rolniczych. Zastosowanie odpowiednio dobranych lamp wynika nie tylko ze zdrowego rozsądku, ale przede wszystkim obowiązujących przepisów prawa. Dotyczy to również kombajnów. Wykonują one zazwyczaj pracę na polu, jednak aby do niego dotrzeć, poruszają się drogami publicznymi. W tym wypadku jedną z najważniejszych kwestii jest lampa ostrzegawcza LED. Czym cechuje się ten rodzaj lampy? Jak wybrać odpowiednią? Kilka wskazówek w dalszej części naszego wpisu.

Znaczenie lamp ostrzegawczych LED

Pamiętajmy o tym, że kombajn musi posiadać odpowiednie oświetlenie głównie ze względów bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne wtedy, gdy operator maszyny porusza się po drodze. Lampy ostrzegawcze LED mają za zadanie informować innych użytkowników ruchu drogowego o obecności kombajnu na drodze. A jak wiadomo, jest to maszyna o znacznych gabarytach, która może utrudnić sprawny przejazd innym pojazdom. Oprócz tego lampy ostrzegawcze LED do kombajnu są przydatne również po zmroku oraz w warunkach ograniczonej widoczności.

Jak wybrać lampę LED do kombajnu?

To pytanie z pewnością nurtuje wielu rolników. Podczas wyboru jedną z najważniejszych kwestii jest szczelność lampy. Pył i wilgoć dostający się do wnętrza oświetlenia może doprowadzić do usterki. Kolejny aspekt dotyczy odporności na uszkodzenia mechaniczne. Rolnik podczas wyboru musi pamiętać o odpowiednim strumieniu światła. Powinno być dostatecznie jasne, aby oświetlać nam drogę i jednocześnie przyjazne dla wzroku. 

Nie od dziś wiadomo, że  niezwykle cenione są nowoczesne lampy LED do kombajnów. Zastępują one klasyczne halogeny i odznaczają się wydajnością. Plusem jest zachowanie długiej żywotności i mniejszy pobór prądu. Takie lampy są nieco droższe, jednak działają długo, co przekłada się na oszczędności. Generowany strumień świetlny nie męczy oczu i jest znacznie jaśniejszy niż w innych lampach. 

Kiedy postawić na lampy LED do kombajnu?

Podczas poruszania się po publicznej drodze, trzeba mieć na względzie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Odnoszą się one także do odpowiedniego oświetlenia. Kombajn musi być widoczny nie tylko za dnia, lecz także nocą. Lampy ostrzegawcze LED emitują światło widoczne z każdej strony, dając nam bezpieczeństwo. Jest to sygnał dla innych uczestników ruchu drogowego, aby zachować ostrożność podczas manewrów na drodze. Ponadto, lampy ostrzegawcze LED do kombajnu są stosowane podczas prac polowych — pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo innych osób. 

Na szczęście montaż lampy ostrzegawczej nie jest trudnym zadaniem. Często rolnicy umieszczają lampę na dachu, gdzie jest najlepiej widoczna. Szeroki wybór nowoczesnych lamp LED do kombajnu znajdziemy w sklepie z częściami rolniczymi, gdzie takie części odznaczają się najwyższą jakością.  

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Close