Traktor bez możliwości napędzania podłączonych do niego maszyn byłby mało użyteczny na gospodarstwie rolnym. Dlatego też istotnym elementem wyposażenia jest odpowiednio dobrany wałek odbioru mocy, w skrócie WOM. W dalszej części naszego artykułu podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając wałek WOM do rozsiewacza, czyli maszyny potrzebującej nieco większej mocy. Dzielimy się też wskazówkami na temat bezpiecznego korzystania z niego.
Spis treści
Jak dobrać odpowiedni wałek przekaźnika mocy?
Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest przeznaczenie wałka WOM. Element ten powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb eksploatacyjnych. Musisz podpiąć maszynę do ciągnika i ustawić w sposób, w jaki będzie pracować w trakcie normalnego użytkowania. Następnie należy wziąć metrówkę i dokonać pomiaru długości pomiędzy wyjściem WOM z ciągnika a wejściem w maszynie.
Najczęściej rolnicy potrzebują uniwersalnego do różnych zastosowań, dlatego też warto wykonać pomiary ze wszystkim maszynami, jakie występują w gospodarstwie. Na tej podstawie określisz największą, najmniejszą i średnią długość. Być może uda ci się zakupić wałek WOM, który obsłuży wszystkie posiadane urządzenia.
Trzeba jednak wiedzieć, że długość to nie jedyny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę wybierając wałek przekaźnika mocy do rozsiewacza lub opryskiwacza. Równie istotną kwestią jest obecność specjalnego sprzęgła przeciążeniowego, dzięki któremu w razie zablokowania się maszyny nie dojdzie do uszkodzenia skrzyni biegów traktora.
Jak bezpiecznie korzystać z wałka WOM?
Gdy rozpoczynasz prace polowe z wykorzystaniem maszyny napędzanej wałkiem przekaźnikowym, musisz odpowiednio się przygotować. Nie można po prostu wziąć dowolny wałek WOM i podłączyć go do ciągnika oraz napędzanego urządzenia. Należy najpierw sprawdzić, czy posiada on odpowiednią długość. Nie może być ona ani za mała, ani za duża. Najlepiej, gdy w normalnej roboczej pozycji pracy maszyny wałek jest wysunięty w połowie swojej długości.
Wałek WOM do rozsiewacza i tym podobnych maszyn, które nie wymagają dużej mocy i nie mają dużej masy elementów wirujących, nie musi mieć dodatkowych zabezpieczeń. Jednak jeżeli chcesz przyłączyć do traktora np. kosiarkę sadowniczą albo też rozrzutnik, konieczne jest zastosowanie specjalnej wersji wałka, która posiada sprzęgło przeciążeniowe lub jednokierunkowe. Dzięki temu w razie nieprawidłowej pracy maszyny, np. zablokowania się elementów roboczych, nie nastąpi ogromne przeciążenie w układzie WOM, które mogłoby doprowadzić do ukręcenia wałka lub uszkodzenia skrzyni ciągnika. Pamiętaj też, że wałek musi posiadać pełną osłonę zewnętrzną i sprawne łożyska.
Bezpieczne używanie WOM nie jest trudne, trzeba jednak pamiętać najważniejszych zasadach opisanych powyżej. Należy też dysponować odpowiednimi podzespołami. Wałek przekaźnika mocy do rozsiewacza lub opryskiwacza zamówisz w internetowych sklepach rolniczych.